Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:04

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Santorini
PostPoslato: Nedelja, 16 Oktobar 2022, 20:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Otvaram temu u kojoj će biti tek nekoliko mojih utisaka i nešto slika.

Za Santorini, po mnogima najlepše grčko ostrvo, ne važi izreka "što južnije to tužnije". Jer iako najjužnije ostrvo Kiklada Santorini je mašina koja pravi novac i godinama je na listi najposećenijih svetskih destinacija.
Ostrvo je prepuno kontrasta, okruženo vodom a bez kapi vode na ostrvu (nema nijedan izvor, reku – sva voda se uvozi) ali, zato vina ima u izobilju.
Za Santorini vole da kažu da ima više magaraca nego ljudi, više crkava nego kuća i više vina nego vode.

Postoji direktan let iz Beograda za Santorini, cene karata su rekao bih povoljne.
Cene smeštaja su previsoke u samoj Firi, a nisam istraživao druga mesta.
Međutim prijatno sam iznenađen da su cene kada se pomerite sa litice ili ti kaldere sasvim ok, čak i niže nego na drugim ostrvima.
Javni prevoz je odlično organizovan, spaja sva bitna mesta i sve linije kreću iz Fire, a cena karte je 1,6 - 2,5e.
Posetio sam samo jednu plažu i tu sam isto iznenađen da je sasvim upotrebljiva plaža, izgleda da sam imao dosta predrasuda oko ovog ostrva.
I Fira i Oia su lepi gradovi, cela atmosfera oko njih doprinosi tom utisku. Romantika šta da kažem, čak sam dva puta video i trenutak predaje vereničkog prstena.
Ali gužva kvari sve lepe stvari, ne mogu da zamislim kako izgleda avgust.

Fira, glavni grad Santorinija, sagrađen na ivicama i obroncima nekadašnjeg vulkanskog kratera na 260 metara iznad površine mora.

Slika

Slika

Slika

Slika

Iz luke do grada možete doći preko 500 stepenika, tradicionalno jašući magarce ili žičarom.

Slika

Slika

Cilj svakog od 2.000.000 posetilaca koji u toku godine dođu na Santorini je da vidi čuveni zalazak sunca u Oiji. Veliki procenat njih, radi što bolje fotografije, ne preza od narušavanja privatnosti stanovnika Santorinija. Na mnogim mestima stoji obaveštenje "Its your holiday... but its our home. We welcome you...respect Oia".
Oia važi za najlepše mesto Santorinija i skoro sve magične fotografije ostrva nastale su u Oji.
Takođe je smeštena na vrhu impresivne litice i nudi spektakularan pogled na vulkan Palia i Nea Kameni i zaliv Thirassia.
Postoji jedna teorija da se Atlantida, za kojom čitav svet i danas traga, nalazila upravo na Santoriniju. Na ostrvu je živela izuzetno napredna civilizacija za to doba, a eksplozija vulkana je razlog njenog naglog nestajanja i uništenja.
Santorini je postao “najinstagramičnija” tačka u Grčkoj, sa preko 5,2 miliona postova sa oznakom #Santorini. Da li sam i sam doprineo tome ako kažem da sam 30 minuta čekao u redu da bih se slikao na najprepoznatljivijoj tački.
Romantici Santorinija svakako doprinosi još jedna legenda – ko se ovde spoji, kažu, nikada se neće rastaviti. Možda je to razlog što je ovo ostrvo, uz Las Vegas, omiljena svetska destinacija za venčanja.

Slika

Slika

Slika

Slika

Na ovo vulkansko ostrvo godišnje dođe više od dva miliona turista, te s obzirom na to da infrastruktura ali i samo ostrvo Santorini svojom površinom, ne može da izdrži ovoliki broj posetilaca, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) predložila je mere za spas Santorinija i suzbijanje prekomernog turizma. Predložene mere uključuju da vlasti smanje broj karata u vrhuncu sezone i za pristup Oji, tački na kojoj skoro svi od dva miliona turista dolaze da gledaju zalazak sunca. Jedna od mera, takođe, je i ograničenje prilikom iskrcavanja putnika sa kruzera, ali i ograničenje vremenskog perioda najma Airbnb-a.
Kada u septembru svakog dana u luku uplovi makar tri kruzera onda ovakva slika nije neobična.

Slika

Slika

Posetio sam jednu plažu, bukvalno po slučajnom izboru na autobuskoj stanici.
Neobična i jedinstvena – Crvena plaža. Kristalno čista voda okružena crvenom vulkanskom stenom, crnim i crvenim oblucima i crvenim peskom.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Santorini
PostPoslato: Ponedeljak, 17 Oktobar 2022, 09:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:clap: Lepo, taman da se podsetimo na ono što smo već čuli i da naučimo još nešto novo o Santoriniju!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Santorini
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 13:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:ljubac:
Uzivah!

Volela bih da ga vidim, jedino me odbija ova guzva...i sada- mnogo pentranja...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Santorini
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 18:55 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Lepo je... Ali ta gužva, uhh... Jedino van sezone :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.