Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 09:29

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Siros
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Septembar 2019, 13:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Očaravajući Siros

Samo 150 kilometara jugoistočno od Atine nalazi se centar kikladskih ostrva Siros. Ermupoli ne samo što je glavni grad Sirosa već je i administrativni centar svih kikladskih ostrva, a 25.000 stanovnika održavaju ga aktivnim i tokom zimskih dana. Siros je i univerzitetski centar pa mlada populacija daje poseban šarm gradu, a iskreno i cene su prilagođene njima.

Pre nego što se Pirej razvio, Siros je bio najvažnija luka u ovom delu Evrope. Zbog razvijene trgovine brodovlasnici su dolazili ovde da posluju. Prva brodska kompanija nalazila se upravo ovde, prva bolnica u Grčkoj bila je ovde, prva pošta, prva Nacionalna banka Grčke... Baš zato što je oduvek bio trgovinski i administrativni centar Siros nikada nije imao potrebu za turizmom.

Ne idem na putovanja nepripremljen i pročitam par foruma/blogova, pogledam slike i virtuelno prošetam „street view-om” ali za Siros i njegov glavni grad Ermupoli nisam bio spreman. Ja sam doživeo centralni trg i deo oko obale kao lep, ali ceo grad me je prosto oduševio sa hiljadu malih kamenom popločanih ulica, bugenvilijama na svakom koraku, šarenim vratima…

Slika
Znači, Nafplio ima kokurenciju po lepoti, ali ni u njemu nisu ovako lepo nanizane stare zgrade uz samo obalu! :clap:


VlaMar je napisao:
Jedna je od najvećih gradskih kuća u Grčkoj nalazi se na Sirosu
Slika

Slika

Pozorište Apolon izgrađeno u 19. v., replika je čuvene Milanske Skale ali u manjoj veličini. Neoklasična arhitektonska zgrada koju je projektovao Italijan Pietro Sampo, a finansirala je sredstva bogataša. Ima više od 100 godina i iako je oštećena tokom nemačke invazije, besprekorno je obnovljena i domaćin je glavnih kulturnih predstava za ostrvo - opere, pozorište uživo, muzičke predstave i druge kulturne manifestacije kao što su Animasiros i Egejski festival. Plafon je zamršeno ukrašen slikama velikana klasične muzike ( Verdi, Mozart, Beethoven… ali i Homer). Foaje takođe deluje veoma impresivno - mermerne statue, freske, ručno oslikani plafon u romantičnom renesansnom stilu. Na drugom spratu je izložba predmeta poznatijih glumaca i predstava koje su ovde gostovale. Ovako nešto sigurno ne očekujete da vidite na malom grčkom ostrvu. Ulaz 2 e.

Slika

Slika


:bravo: Ulaz džabe!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Siros
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Septembar 2019, 13:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Ali ja sam oduševljen malim, krivudavim ulicama, kamenom popločanim, stanovnicima koji sede ispred svojih kuća i uvek su nasmejani i spremni da vam rukom pokažu smer ka nekoj drugoj lokaciji. I volonteri su se potrudili pa su preporučeni smerovi kretanja obeleženi nalepnicama na ulici. U nekom trenutku ih zanemarite jer ne morate da vidite baš sve zanimljive lokacije i krenete da lutate. Povremeno bacite pogled gde je more, da proverite da li idete na pravu stranu. Malo je reći da sam bio oduševljen.

Slika
Divno!


VlaMar je napisao:
Takođe, na Sirosu morate probati i halva pitu, koja se pravi od meda, timijana i pečenih badema.
Mmmmm :D

Hvala Vlajko što si nas upoznao sa još jednim lepim gradićem u Grčkoj, za koji u principu malo ljudi zna! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Siros
PostPoslato: Utorak, 01 Oktobar 2019, 19:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Spojiću postove Jack+Pef i tako dobiti jedan moj post o ovom tvom pisanju!
Ako ovim tempom nastaviš, spojićeš Atinu sa Bodrumom, ostrvo, po ostrvo!!!???

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.