Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:24

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: PAROS
PostPoslato: Petak, 26 Jul 2019, 08:22 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Ostrvo Paros 26. jun - 5. jul


Smestaj rezervisan jos u januaru. Trokrevetni studio u mestu Drios po ceni od 250e za 9 nocenja. Uplacen depozit od 80eura, ostatak na licu mesta. Smestaj je na 100 metara od simpaticne male uvale, dok je najduza i jedna od najlepsih plaza Golden Beach na 10ak minuta setnje. Studio je klasican grcki studio - cca 25 kvadrata. Tri kreveta, dva regularna (vrlo udobna, sto je meni jedna od bitnijih stavki zbog problema sa kicmom) i jedan pomocni, za dete. Kuhinja solidno opremljena, falila mi je jedna manja serpa i veci noz. U kuhinji cak i sudomil, krpa (koju su zamenili nakon 5 dana), sundjer za sudove, truleks krpa...
Kupatilo standardno, sa neizostavnom zavesom :D
Terasa je najbolji deo - odvojena, prostrana, sa jedne strane okruzena trskom, odlicna stvar kad duva vetar a duvao je.
Higijena fenomenalna, svaki dan temeljno ciscenje, cak su nam i sudove prali.
Gazde mladi ljudi, ljubazni i jako prijatni, nenametljivi. Jednog dana nas je po dolasku sa plaze u frizederu docekao kolac.

Slika

Nas studio je ovaj na slici pravo, u prizemlju sa belim vratima.
Slika


Uvala na stotinak metara od naseg smestaja
Slika

Mesto Drios nije vredno pomena. Plus je sto ima zelenila sto je retkost na Kikladima. Svakako je ostrvo malo pa se za najvise pola sata stigne do bilo kog dela.

Paros nas je kupio na prvu! Poseban smek imaju Kikladi.
Plaze kao plaze su lepe, ali vidjali smo i lepse. Posle Krita i Kefalonije tesko da nas neka plaza moze oduseviti. Velika vecina su pescane, svuda je dugacak plicak a na mnogima smo nalazili prirodan hlad. Lezaljke su paprene, bar one cene koje smo mi videli. Npr plaze Kolimbitres i Monastiri, lezaljke 15e, prvi red 20e. Nama je posao zavrsavao suncobran iz Dzamba, mada je zbog vetra par puta bio na ozbiljnim mukama. Na ostrvu ima dosta divljih, neuredjenih plaza sa malim brojem ljudi na njima. Ima i plaza ili delova plaze za nudiste. Te smo zaobilazili.
Najlepsa je plaza, tj plaze Kolimbitres, nekoliko uvala sa neobicnim stenama, podseca na Orange Beach na Sitoniji. Tu je i najveca guzva jer je zaklonjena od vetra, voda je topla a blizu je Nausa iz koje camci redovno idu ka ovoj plazi.
Slika

Slika

Slika

Slika

Oko glavnog grada je najpopularnija plaza Marselo, ali je tu voda bila najhladnija. Jedva skupismo snagu da se jednom okupamo. Bas lepa plaza, steta sto je voda bila toliko hladna.

Slika

Svidele su nam se i divlja Lolandonis plaza sa prirodnim hladom, kao i Golden Beach i Faragas sa zlatnim peskom, Monastiri sa ogromnim plicakom i crkvicom u blizini.

Lolandonis

Slika

Golden Beach

Slika

Slika

Faragas

Slika
Slika

Monastiri

Slika

Slika

Plaza Logaras ima debeo hlad, i lepa je ali je ulaz malo nezgodan, mada ima jedan manji deo plaze gde je pesak.

Slika

Santa Marija ima mozda i najlepsu boju mora, uz Marselo i Kolimbitres, ali je u vodi bilo dosta trave. Takodje dosta posecena plaza sa fensi barom. Sa ove plaze nemam nijednu prikladnu sliku, obisli smo je popodne, moji su odmah uleteli u vodu a ja sam zaspala na plazi, nesto me bolela glava tog dana.

Obisli smo jos i plaze u mestima Piso Livadi i Aliki, divlju i slabo posecenu Molos.

Piso Livadi

Slika

Aliki

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Petak, 26 Jul 2019, 08:26 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Posle ovog prvog dela moram da se izvinim zbog loseg kvaliteta fotografija. Inace nisu takve, ne znam o cemu se radi. Mozda je razlog jer sam ih slala preko mesindzera, verovatno se tu izgubio kvalitet. U principu, plaze me i nisu previse inspirisale na fotkanje, ali zato imam milion slika uskih ulicica i belih kuca, videcete vec u nastavku.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Petak, 26 Jul 2019, 10:27 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Najveci i glavni grad ostrva je Parikia. Kazu da ima nesto preko 3000 stanovnika. Tu je i luka koja je jako frekventna. Kazu da je Paros odlicna tacka za obilazak kikladskih ostrva jer je povezana sa najvecim brojem ostrva. Jako lep i vrlo zivahan gradic sa lavirintom uskih poplocanih ulicica i belim kucicama bez krovova sa plavim balkonima i roletnama. Uvece se jedan deo ulice pored mora zatvara za saobracaj. Najpoznatija gradjevina je crkva Panagija Ekatontapilijani, tj crkva sa stotinu vrata iz 6. veka. Legenda kaze da crkva ima 99 vrata i kada pronadju stota, Konstantinopolj ce ponovo biti grcki.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Fotografije crkve vam dugujem, ostavicu naknadno, kod supruga je u telefonu.



Nausa je drugo najvece mesto na Parosu. Kazu najlepse i potpuno se slazem. Nausa me je ocarala, jednako kao i Hanja na Kritu pre nekoliko godina. Pravi biser! Kao i Parikija, ima tipicnu kikladsku arhitekturu sa uskim ulicama, belim kucama i plavim vratima. I svuda cvece! Gde god da pogledas, kadar sa razglednice. Luka je nacickana ribarskim camcima i okruzena venecijanskim zamkom. Odmah, na metar od vode su naredjani stolovi iz okolnih restorana. Uvece se trazi mesto vise. Cene su, rekla bih nesto vise nego u Parikiji. Zadnje vece smo seli u neki kafic do vode gde smo za tri pica platili 15e (malo pivo, fanta i ne secam se sta je trece, ali svakako nije koktel niti neko ekskluzivno pice) Nisu svuda cene takve, malo kad se udaljis od vode vec su normalne. Giros u Nausi smo npr platili 2.7e.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Petak, 26 Jul 2019, 12:24 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Ono sto ne bi trebalo da propustite ako letujete na Parosu je Lefkes, bajkovito selo u unutrasnjosti. Ovo autenticno selo se nalazi u brdima, mnogo je manje na meti turista u odnosu na Nausu i Parikiju pa ima neki poseban smek. Naravno, postoji i ovde par suvenirnica, taverni, naidje i po koji turista, ako zanemarimo to, setajuci ovim selom, imate osecaj kao da ste se vratili u proslost. Nausa i Parikija su ipak malo nasminkane, ovo je neka druga prica.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kroz selo Marpisa smo cesto prolazili, nekoliko puta smo svracali na giros u samom mestu i u market (inace, na Parosu nema Lidla niti drugih vecih lanaca super-marketa, postoje dva marketa iz lanca AB, sve ostalo su lokalne prodavnice) ali nismo stigli bolje da ga obidjemo. Ono sto sam videla dok sam setala po uskim ulicama cekajuci da stigne giros mi se svidelo, pa mislim da vredi i ovo mesto posetiti. Ovde sam videla ubedljivo najveci broj crkava na malom prostoru.Imala sam utisak da je svaka peta zgrada crkva. Celo ostrvo je prepuno crkava, ali ovde ih ima vise nego inace, bar u onom delu sela kroz koji sam prosla.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kad nema cveca, oni ga docrtaju :)

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Petak, 26 Jul 2019, 20:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Prosto ne mogu da izdržim da ne kažem :bravo:
Pošto neki od nas ne vole kada im se sa komentarima upada u putopis kaži ako hoćeš da administratori brišu ovu moju poruku, a ja ću sačekati kraj.
Vidim da imamo slične kriterijume i utiske o destinacijama.
Sada sam siguran da ću i sledeće godine merkati Kiklade. Jedva čekam nastavak.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Subota, 27 Jul 2019, 09:27 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Ma slobodno komentarisi, nista ne smeta ;)
Ja vec krenula da "obradjujem" muza da ponovimo Kiklade sledece godine.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Subota, 27 Jul 2019, 10:14 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Aliki je najvece mesto na jugu Parosa. Simpaticno mestasce, sa dve plaze, obe sa prirodnim hladom. Uvece se ulica pored mora zatvara za saobracaj i postaje setaliste. Ima dosta taverni i kazu da je klopa odlicna.

Slika

Slika

Slika

Slika

Vredi spomenuti i Piso Livadi, mestasce na istocnoj obali, koje kao i Aliki ima dve plaze, (gradsku i gore pomenutu Logaras|) opet obe sa prirodnim hladom.


Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Subota, 27 Jul 2019, 11:06 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Jedan dan smo odvojili za posetu Antiparosu. Malo zalim sto nismo isli autom pa da obidjemo ostrvce malo bolje, ali nije lose ni ovako ispalo.
Do Antiparosa se stize ferijem iz mesta Punda, a moze i brodicem iz Parikije. Mi smo isli autom do Punde, pa na feri. E tu sam shvatila kako nezgodan moze biti vetar na Kikladima. Feri ide na pola sata, ali je kasnio, zbog vetra i talasa pa smo ga malo duze cekali u luci. Em vetar udara jako, em podize pesak koji te udara po nogama, vratu, ulazi u oci, kosu...Sou. Kad smo se vratili auto smo zatekli prekriven dobrim slojem soli i peska.

Kazu da sve Hore na Kikladima podsecaju jedna na drugu. Ne bih se bas slozila. Mozda sve imaju slicnu arhitekturu, ali to je sve. Ono sto smo mi do sada videli su mestasca na Parosu, Naksosu i Antiparosu i svaki je prica za sebe, i svaki ima svoj neki smek!
Hora na Antiparosu je carobna, vesela, uredjena. Nekako se oseca taj neki mondenski, prefinjeni smek.
Antiparos je meta bogatih turista, dosta poznatih licnosti letuje ovde. Tom Henks i njegova supruga imaju kucu na Antiparosu gde cesto dolaze, bili su tu i u periodu kada smo mi bili.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Plaza Psaraliki se nalazi blizu Hore, na desetak minuta setnje. Plaza je jako fina, opet celom duzinom ima hlad. Ne znam kakva je za kupanje, nismo se okupali jer je iz pocetka duvao jak vetar, kasnije se primirio ali nam tada nije bilo do kupanja vec smo svo troje zadremali pod debelim hladom na plazi. Najsladja dremka ikada :D Kikladi su inace manje vise goli, kameniti, ali na mnogim plazama su zasadili neko drvece, ja zaista ne znam koje je drvo u pitanju, ako neko prepozna sa slika neka napise.
Na ovoj plazi smo videli mnogo bicikala, izgleda da je to glavno prevozno sredstvo na ostrvu.

Put do plaze

Slika

Bicikli

Slika

Slika

Slika

Dakle, ako letujete na Parosu, nikako, ali nikako ne propustite njegovu mladju sestru - Antiparos. Karta za feri po osobi u jednom smeru je, ako se dobro secam 1.3e, ne drzite me za rec, ali svakako izmedju 1 i 2 e. Za auto je 6 ili 7e. Trajekti idu na pola sata, u jednom delu dana i na 20 minuta.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Ponedeljak, 29 Jul 2019, 11:08 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Jos jedan izlet koji preporucujem ukoliko boravite na Parosu je izlet do Naxosa. Mi smo isli trajektom, nisam ni primetila da se nudi organizovani izlet do Naksosa. Za nas troje (dete do 10 god placa pola cene) povratna karta Blue Star ferijem je 55e. Ima dosta polazaka, pa mozete sami odrediti koliko vremena za Naksos vam je dovoljno. Mi smo na ostrvu proveli tek nesto vise od 5 sati(feri je kasnio vise od pola sata) i to je definitivno malo ako zelite i plazu i Horu. Racunajte da vam sat vremena treba autobusom do plaze i nazad. Autobus ide na svakih pola sata. Na kraju smo kroz Horu prosli brzinski, jer smo se na prelepoj Plaki zadrzali duze od planiranog.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Naxos je VlaMar toliko lepo opisao, ja cu samo reci da mi se ono malo sto sam videla svidelo i da planiramo Naxos za neko od narednih letovanja.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Ponedeljak, 29 Jul 2019, 20:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:text-bravo: Lady, i :ljubac:
Divno si nam pokazala vaše letovanje!

Plavo i belo...
Lavirint-uličice i bugenvilije... :romance-hearteyes:
Mi lajki :clap:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Utorak, 30 Jul 2019, 07:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-bravo:
Definitivno volim Kiklade. Hore sa belim kućicama i kamenim ulicama mi imaju poseban šmek, a volim i peščane plaže sa prirodnim hladom i ne tako velikom gužvom.
Volimo slične destinacije. Možeš li malo da ih uporediš, šta im je plus i minus.
Meni je Krit kategorija za sebe. Nema turiste koji ne može da nađe nešto za sebe. Ogroman broj plaža, fantastični gradovi, istorija na svakom koraku, prelepa priroda sa planinskim jezerima i kanjonima... Ali je ogroman i videti deo toga podrazumeva dugu vožnju. I meni su smetali talasi, na par plaža je bila istaknuta crvena zastavica za zabranjeno kupanje. Ali uvek bi mu se vratio.
Išla si kolima na Kefaloniju, možeš li cenovno da uporediš sa letovanjem na Kikladima (bliža je i verovatno je trajekt jeftiniji, ali šta je sa smeštajem). Prateći razne naše forume ja moram da priznam da mi nije jasno zašto su Krf i Zakintos popularniji od Kefalonije. Mada mislim da je započela njena komercijalizacija i već sam druge godine primetio da je odnos lokalaca više "turistički".
Kikladi po meni imaju odličan odnos ponude i cene. Mene je definitivno privuklo to što na plažama nije gužva, a kada i ima puno kupača vlada neki mir, rastojanja su kratka i autobuski prevoz je sasvim solidan da se dosta plaža može obići. Znam da si išla kolima, ali da li znaš da je tako i na Parosu? Večernja šetnja mestima u kojima ne vlada vašarska atmosfera mi je plus. Da li ti je utisak da su cene u prodavnicama, restoranima, sladoled... iste ili čak i niže nego na kopnenom delu obale (mada za Paros kažu da je sirotinjski Mikonos)? Minusi su svakako hladnija voda na plažama i čuveni vetar meltemi, naročito za turiste koji nisu spremni da se svakodnevno voze do plaža.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Utorak, 30 Jul 2019, 11:07 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Rekla bih da na Parosu svako moze naci nesto za sebe. Ako zelite uredjene plaze sa fensi kaficima - ima. Divlje, slabo posecene plaze - ima. Na nekolimo plaza postoji i deo predvidjen za nudiste. Za Lageri plazu u blizini Nause kazu da je "gay nude friendly".
Ima i modernih barova i restorana, ima i tradicionalnih taverni.
Paros i uopste Kiklade, ne preporucujem onima kojima smeta vetar, ili su navikli na toplu vodu kao na Halkidikiju.

Plaze su mahom pescane, na nekoliko njih je problematican ulaz u vodu u smislu veceg kamenja ili ravnih stena.


Ostrvo je malo, putevi su solidni pa se svuda stigne za najvise pola sata ili malo vise. Jeste brdovito, ali nema velikih planina. Poprilicno je golo. Pored maslina, gaje se i agrumi, vinova loza, nar.

Slika

Slika

Nekada je ostrvo bilo poznato po mermeru, danas je glavna privredna grana turizam.
Minus je nesto hladnija voda, ali i krajem juna je moguce lepo se okupati ako niste zimogrozljivi. Od plaze do plaze se razlikuje temperatura vode, na plazi Kolimbitres je bila najtoplija. Moze se desiti da se u par dana voda poprilicno ohladi kao sto se nama desilo. Prvih dva - tri dana je voda bila bas prijatna, osim na plazi Marselo (verujem da je tako na celoj toj zapadnoj strani ostrva) da bi se za dan ohladila i tako ostalo do kraja naseg odmora.
Kazu da na Kikladima temperatura retko prelazi 30 stepeni. Kod nas se to pokazalo kao tacno. Za vreme naseg boravka temperatura se kretala izmedju 26 i 30 stepeni. Noci su jako prijatne, klima gotovo i da ne treba.

Turista ima iz celog sveta i svih generacija - najvise ima Grka, ima i Italijana, Engleza, Rusa, Azijata cak i Kanadjana, Amerikanaca, Indijaca...
Turisti sa naseg podrucja su na nivou statisticke greske. Nismo culi srpski jezik niti jednom.
U Nausi i Parikiji uvece sve vrvi od ljudi. Tek tad se moze videti koliko je ostrvo u stvari poseceno. Preko dana nema tog osecaja guzve, jer ima dosta plaza. Parking u ovom periodu nije problem, uglavnom smo ga nalazili bez problema, pa i uvece u gradu. Verujem da je u avgustu prica malo drugacija.

Slika

Slika

Slika

Atmosferu na samom ostrvu bih opisala kao kosmopolitsku i prefinjenu (nemam bolje reci) ali nikako ustogljenu. Ovde cete sresti muskarce koji u belim lanenim kosuljama idu na plazu i puse tompuse sa imenom i prezimenom :D Ima i dosta backpack turista. Sve je nekako tiho i fino. Doziveli smo kulturoloski sok kada smo na putu ka Solunu stali u Nei Pori da se okupamo. Vika, dreka, dva deteta se stipaju sa jedne strane, sa druge strane neka baka lema unuce...
Na Parosu nema ogromnih all inclusive resorta niti zgradurina od po nekoliko spratova. Celo ostrvo je u belo sa detaljima koji su najcesce plavi.

Slika

Slika

Ostrvo se moze bez problema obici i bez auta. U tom slucaju idealno je biti smesten u jednom od dva najveca mesta. Parikija ima dobru plazu i postoji brodic koji ide do plaze Marselo. Nausa se ne moze pohvaliti nekom plazom, ali ima brodica do nekoliko prelepih plaza u blizini. Autobus ide do svih znacajnijih mesta i plaza. Mnogo ljudi upravo tako i obilazi ostrvo, posebno mladi.
Cene su sarene, pa tako u Lefkesu malo pivo mozete platiti 2.5e a u fensi lokalu pored vode u Nausi isto to pivo kosta 5e. Giros smo placali 2.7 i 2.8 e. Cene po restoranima takodjw sarene. Ako izuzmemo lokale na udarnim lokacijama, moze se reci da su cene kao na Halkidikiju. Velikih marketa nema, u AB marketu su cene malo jace u odnosu na markete poput Lidla, ali nista strasno. Ja cene uopste ne pamtim da bih vam dala primer.

Cene u lokalu u selu Lefkes
Slika

Lezaljke su paprene! Samo smo poslednjeg dana koristili lezaljke na plazi Monastiri. Cena je bila 15e, prvi red 20. To su uobicajene cene. Suncobran i stolice iz Dzamba su zavrsili posao, mada je suncobran cesto zbog vetra bio na ozbiljnom ispitu. Preziveo je, ali stolica iz Dzamba nije prezivela mog supruga od 100+kg.

Trajekt je rezervisan i placen unapred. U dolasku nesto povoljniji Golden Star,koji polazi iz Rafine, staje na Andros, Tinos i Mikonos, plovidba traje 6 sati i ukupna cena za avio sedista za dvoje odraslih, dete i auto je oko 130e. U povratku Blue Star, nocni polazak , plovi 5 sati i ne staje nigde do Pireja, ukupna cena oko 170e, najjeftinijia sedista.

Slika

Plaza Santa Maria
Slika

Slika


Jos malo Nause

Slika

Slika

Papagaj sa Kolimbitres plaze

Slika

Kolimbitres

Slika

Crkva Panagija Ekatontapilijani u Parikiji

Slika

Slika

Slika

Cekajuci zalazak u Parikiji

Slika

Slika

Kikladi su ispunili ocekivanja. Paros mi se svideo. Jako. Ne bih ga uporedjivala sa nekim drugim ostrvima, jer je svako prica za sebe i posebno na svoj nacin, ali mogu da kazem da je odusevljenje bilo jednako onom nakon Kefalonije i Krita.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Utorak, 30 Jul 2019, 12:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-thankyoublue: za ovakav prikaz Parosa
Tačno da zagolica maštu za neko novo letovanje.
Mislim da si na mnogo bolji način od mene opisala suštinu Kiklada. Koji su inače bljak.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Utorak, 30 Jul 2019, 12:45 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
VlaMar, na neka pitanja imas odgovor u prethodnom postu.
Za Krit se potpuno slazemo. Krit je nesto posebno, drzava za sebe. Na jednom mestu najlepse plaze Grcke kao i neki od najlepsih gradova. Mi smo imali srecu pa vetar na Kritu nismo ni osetili (oba puta smo isli u drugoj polovini juna)
Mana Krita je upravo to sto je ogroman. Proslog leta smo za 8 dana koliko smo imali auto "ubili" 1400 km po Kritu. Bili smo smesteni u blizini Retima. Pretprosle 1100 km za, cini mi se, sedam dana. Smesteni smo bili u okolini Hanje.
Na Parosu za svih 9 dana (zapravo 10 jer smo poslednji dan ceo proveli na ostrvu, isli smo ponocnim trajektom) oko 550km. I to nam je rezim bio, ako izuzmemo dane kada smo isli na Naksos i Antiparos, od prilike - pre podne jedna plaza, pa najcesce povratak u smestaj na rucak , popodne druga plaza + Nausa ili Parikija 5-6 puta uvece. Paros, iako tako mali je vrlo sadrzajan. Eto mi nismo stigli da obidjemo ni dolinu leptirova, ni mnoge plaze koje smo planirali poput Mikri Santa Maria, Punda koja nam je bila na samo par km, Agia Irini...

E sad, sto se tice cena. Ako kazem da smo na Parosu za 14 dana potrosili manje nego za 12 dana Kritu ili isto kao za 11 dana na Kefaloniji delovace nemoguce. Ali tako je. Jer mi smo ovde godine razne ustupke pravili zbog tog skupog puta. Lezaljke smo samo jednom platili, u restoran smo prvi put svratili u povratku, u Nei Poriju, pice smo najcesce kupovali u marketu... Zato mi tesko da uporedim.

Nausa je poprilicno skupa, posebno lokali koji su na dobroj lokaciji. Mada, kad se setim da smo pre vise godina pivo u Jerisosu u baru na plazi platili 5 jevreja, onda i nije strasno. Ostala mesta na Parosu su nesto jeftinija. Baci pogled na post iznad gde stoje cene u lokalu u Lefkesu.
Evo, pitala sam muza da li je upamtio neke cene iz marketa, upamtio je naravno cenu za pivo :D Sest malih piva je bilo oko 5e, negde malo vise, negde malo manje. Hleb, onaj manji, secenii je bio ispod 1e ili oko 1e.
Giros smo u Nausi i Marpisi placali 2.7 i 2.8e, a u Solunu 3.3, dosuse ogroman.
Sto se smestaja tice, ako uporedimo sa Halkidikijem npr, osetno je jeftiniji, posebno ako izuzmemo Nausu i Parikiju.

Sto se tice obilaska Parosa autobusom, pisala sam iznad. Kazu da je autobuski prevoz dobro organizovan. Cesto smo sretali turiste kako cekaju autobus u blizini neke plaze. Verujem da je iz Nause i Parikije ipak mnogo jednostavnije doci do svih lokacija nego ako ste smesteni negde drugde.

Kefalonija se poslednjih godina prilicno iskomercijalizovala. Cak mislim da je kod nasih turista postala popularnija od Zakintosa. Vidim po ovim grupama vezanim za Grcku na fb, malo malo pa slike sa Kefalonije. Mada je to i dalje daleko od masovnog turizma, za razliku od Lefkade npr.

Dakle ako uporedim Paros, Krit i Kefaloniju, prednost Kefe je blizina i jeftiniji put do nje. I more koje ima neverovatnu boju. Ali nema Hanju ili Nausu :D
Krit ima sve, po meni jedina mana je sto se mora preci velika kilometraza ne bi li obisao bar deo.
Prednost Kefe i Krita u odnosu na Paros su plaze. Plaze na Parosu nisu lose, ali su daleko od Mirtosa i Elafonisija .Ali zato Kikladi imaju zaista neki poseban vajb, sto bi rekli klinci.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: PAROS
PostPoslato: Utorak, 30 Jul 2019, 12:58 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
:text-thankyoublue: za ovakav prikaz Parosa
Tačno da zagolica maštu za neko novo letovanje.
Mislim da si na mnogo bolji način od mene opisala suštinu Kiklada. Koji su inače bljak.

Hvala ali zekis :D
Tvoj opis Koufonisije i pre svega Naksosa je fenomenalan. Ja sam pisala kako mi je sta padalo na pamet, nekad sam se verovatno i ponavljala a tek sam za zadnji post napravila nacrt unapred.
Ubacivala sam i neke slike sa telefona koje su losijeg kvaliteta, ali sam mislila da mogu lepo da docaraju delove Parosa. Ne nosimo uvek aparat, a neki put ga i cerka konfiskuje, sto je isto kao da ga ne nosimo :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.