Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Naksos
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 18:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Iskreno o letovanju na kikladskim ostrvima nisam znao ništa do pre 20-ak dana pred put. U nekom slučajnom google-anju gde je klima pogodna za kupanje u septembru naišao sam na post da je ova destinacija odlično rešenje. Jedna naša agencija nudi aranžmane za ove destinacije i program je obično čarter let do Santorinija gde se provede jedna noć pa se prelazi na 7 noći na ostrvo po izboru, sledi povratak na Santorini sa noćenjem i povratak za Srbiju. Kada sam proverio slobodne kapacitete ostali su samo smeštaji koji su meni finansijski nedostupni. Ali mi je to dalo ideju da probam da letovanje organizujem samostalno. I ispostavilo se da to nije uopšte teško i da sam za novac koji bih dao agenciji za 10 noćenja dobio 15 noćenja (istina ne na Santoriniju koji je verovatno skuplji) i uopšte se ne bih razmišljao da ponovo krećem na ovakav put.

Zašto Naksos? I ovde iskreno moram da kažem da nemam jasan odgovor. Nikada nisam išao na letovanje ovako kasno i plašio sam se da vreme može biti loše i zato sam tražio mesto koje osim plaža ima dodatnih sadržaja da popunim vreme. Na licu mesta sam saznao da lokalci smatraju septembar najboljim izborom za letovanje, kada se smiri vetar sa severa meltemi, temperatura vazduha je prijatna, a temperatura vode ovde tokom leta i ne varira tako mnogo. Da sam u to bio siguran pre polaska možda bih nešto i drugačije planirao.
Da li da odmah napišem o utiscima pa da znate da li se pronalazite u ovoj destinaciji i da li ćete dalje čitati.

Dopalo mi se:
- Odlična destinacija za moj stil letovanja, dosta plaža koje su lako pristupačne i na malom rastojanju, puno mogućnosti za obilaske (arheološka nalazišta, crkve i manastiri, planinska sela), šarmantan grad sa ostrvskom atmosferom
- Ovog puta obilazio sam samo peščane plaže i većina njih su veoma dugačke plaže na kojima možete naći svoj deo mira, bukvalno se na nekoliko plaža dogadilo da 50m levo i desno od mene nema nikoga. I da uzmem u obzir da je u septembru manja gužva, ali to ponovo znači da je i u piku sezone moguće da vam niko ne sedi na glavi. Jedan deo plaža ima kafiće, ležaljke i suncobrane za goste koji to vole, ali i na tim plažama ima dobrog dela za sopstveni peškir
- Odličan smeštaj, odnosno ne sam smeštaj već ono što nudi, čišćenje je svakog dana, promena peškira i posteljine svakog drugog dana, od gazde sam u nekoliko navrata dobio kolače ili pivo, nisam kupovao šampon, sapun, toalet papir, so, ulje, deterdžent za sudove, krpe, štipaljke...Pripremio je mapu ostrva sa obeleženim zanimljivim mestima, obilazio svako veče, ponosno ponavljao da je on sa Naksosa i da živi tu 12 meseci i da ga mogu pitati za preporuku. Prevoz od luke i do luke poslednjeg dana. I nisam „ubo“ takav smeštaj nego su mi slične stvari nudili u svakoj prepisci koju sam imao
- Grad ima kompletnu turističku ponudu, markete, pekare, mesare, restorane, kafiće, turističke i rent-a-car agencije, doktora, zubara, apoteke... Ima i fensi mesta i tradicionalnih grčkih punih lokalaca, više ili manje skupljih, zavisi od interesovanja ili džepa
- Imaju prodavnice u kojima se prodaje lokalna roba sa ostrva, pre svega riba, voće i povrće, mesne prerađevine. To znači da nije sigurno šta ćete naći, nekada ima grožđa a nekada ga i ne nađete, nekada paradajz ili masline ne izgledaju kao sa reklama ali su sveži i jako ususni proizvodi. Volim to promovisanje lokalne proizvodnje, organsko poreklo
- Cene, mislim da će oko toga biti najviše priče jer se ljudi plaše da su te „daleke i egzotične“ destinacije skupe. Apsolutno tvrdim da su sve cene iste ili čak niže nego na srpskim popularnijim destinacijama. Razlika je u ceni puta i što ako dođete na ostrvo avionom i želite da obiđete malo komfornije unutrašnjost imate i troškove rentiranja auta. Deo razlike u ceni se kompenzuje u ceni smeštaja, najpovoljniju ponudu za Neos Marmaras recimo sam imao 45e/noć, a na Naksosu sam plaćao 30e/noć. Ja sam ostatak razlike kompenzovao nekim ličnim kompromisima (nisam plaćao ležaljke i par puta sam spremao večeru u studiju). Otvoriću i posebnu temu, ali odgovoriću i ovde na sva pitanja vezano za cene

Šta mi se nije dopalo:
- Vetar duva stalno, uopšte se postavlja pitanje da li će duvati nego samo koliko jako i iz kog pravca. Ne znam kako da budem “politički korektan”, vetar duva ali on nije hladan i neprijatan i ne stvara talase, meni je super prijao jer se nisam znojio i nisam koristio klimu, ali nervira na plaži, suncobran je teško postaviti, ležaljke morate obezbediti kamenjem, nanosi pesak na peškire i na lice
- Voda je hladnija nego na destinacijama na kojima sam bio ranije, na jednoj plaži su merili 24,4 stepena. Stvar ličnog senzibiliteta, dobra stvar septembra je što temperature vazduha nisu visoke pa je ta razlika manja, ali verujem da je ulazak u vodu neprijatniji nego što sam navikao

Da li bih ponovo išao? Kada ocenjujem neku destinaciju uvek sebe to pitam. Ja pre svega volim da promenim destinaciju, verujem da ima toliko toga za obići a mogućnosti su manje. I do sada sam ponovio samo Kefaloniju i Krit je trebalo da ponovim ove godine. I da ponovio bih Kiklade (izgleda da mi prijaju destinacije koje počinju sa K). Jedinu dilemu imam da li bih mogao da čekam ponovo septembar, vratio sam se u jesen, moram da ispitam koliko je jul lošija opcija pre nego što sa sigurnošću odgovorim na ovo pitanje. Osim te dileme drugih nemam, veoma sam zadovoljan odmorom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 18:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
NAKSOS
Malo podataka ala Wikipedia:
Naksos je najveće ostrvo u grupaciji Kiklada, sa površinom 448 km2, dužine obale 148 km i udaljena oko 100 km od Pireja. Zapadno od Naksosa je Paros, istočno je Donusa, južno je Scoinousa, Irakleia, Keros i Koufonisia, severno je Mikonos i Delos.
Sa svojom dugom istorijom, važnim spomenicima i intenzivnim turističkim životom, zauzima posebno mesto među kikladskim ostrvima. Bez obzira koliko dana ostajete na Naksosu, uvek će sigurno biti više skrivenih kutaka za otkrivanje, plaže koje niste videli, tornjeve i utočišta koje niste imali vremena da posetite, drevni hramovi čije tajne ostaju misterija.
Klima Nakosa je suva, sa blagim zimama i ne tako paklenim letima, zbog meltemija - godišnjeg severnog vetra koji duva na Kikladima. Prosečna temperatura se kreće od 14 do 16 u zimi i 27 - 30 u leto.
Većina onoga što znamo o ranoj istoriji Naksosa povezano je sa grčkom mitologijom. Zevs, otac starogrčkih bogova, rođen je na Kritu, ali je odrastao u Naksosu i dao svoje ime Zas najvišoj planini (1004 m visok) na ostrvu.
Tezej (sin kralja Egeja) se u povratku sa Krita, nakon što je ubio Minotaura i poveo sa sobom Arijadnu (ćerku Minosa, kralja Krita) koja mu je pomogla da pobegne iz lavirinta i zaljubila se u njega, zaustavio se na ostrvu Naksos. Tamo je imao san u kome mu je bog Dionis naredio da ode sam sa ostrva. Dionis je praktično oteo Arijadnu i oženio je. Njena svadbena dijadema postavljena je na nebo kao sazvežđa Corona. U međuvremenu, Tezej je otplovio nazad u Atinu, ali je zaboravio da zemeni crna jedra sa belim, kako je dogovrio sa ocem kao znak da se sa pohoda vraća živ. Kada je njegov otac Egej video brod koji je ušao u Sunion sa crnim jedrima, mislio je da je njegov sin mrtav i skočio je sa litice i ubio se. Od tog vremena more se zove Egejsko.
Prvi stanovnici Nakosa bili Careani iz Trakije, koji su obožavali Dionisa, sina Zevsa i boga vina i zadovoljstva. Dionis je oženio Arijadnu, a njihov brak obogatio je ostrvo plodnim vinima i plodnim tlom. U čast ovog velikog poklona, stanovnici održavaju kulturni festival "Dionisia" svake godine. U davnim vremenima, Naksos je bio veliki komercijalni, kulturni i umetnički centar mnogih različitih civilizacija. Od Carena, preko Krićana, a potom i Mikena, svaka kultura ostavlja svoj znak na ostrvu. Tokom persijskih ratova, Naksos je bio veliki saveznik Atine. Naksos je kasnije bio deo Imperije Aleksandra Velikog, a kasnije i rimskih i vizantijskih imperija. Kao i mnoga druga Kikladska ostrva, Naksos je bio žrtva piratskih napada, što je na kraju dovelo da se stanovnici sa obalnih područja ostrva sele u unutrašnjost. 1207 godine, ostrvo je okupirao mletački vojvoda Marco Sanudo. Tokom ove ere izgrađeni su mnogi impresivni venecijanski dvorci i kule. Od sredine 14. veka do grčke revolucije i nezavisnosti početkom 19. veka, Nakos je pripadao Otomanskom carstvu. Konačno je oslobođen i postao deo Nove Grčke republike 1830. godine. Zahvaljujući svojim neverovatnim prirodnim karakteristikama, značajnim istorijskim lokacijama i gostoprimljivim stanovnicima, Naskos se razvio u zanimljivu destinaciju za odmor.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 18:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
PLAŽE
Nakos ima mnogo divnih plaža i neke od najboljih u Grčkoj! Plaže bliže gradu su dobro organizovane sa suncobranima i ležaljkama, a neke imaju i mogućnost za sportove na vodi. Međutim, postoje divne plaže idealne za one koji traže relaksaciju, prirodu ili izolaciju.
Za ljubitelje sporta, Agios Georgios, Agios Prokopios, Plaka i Mikri Vigla su idealna mesta za odlazak. Plaža na kojoj ima muzike i zabave je Agios Georgios, dok će Agios Prokopios posetiti oni koji traže zanimljive kafiće i barove pored mora. Za one koji traže tihe i manje posećene plaže Kastraki, Glifada, Aliko, Pirgaki i Agiassos na jugozapadu su pogodne. Abram i Lionas su zanimljive sa posetu na severu ostrva. U Naksosu nema plaža koje su zvanično proglašene kao plaže za nudiste. Međutim, na Plaki, Orkosu i severnom delu Agios Prokopios nudisti mogu uživati u kupanju. Agios Georgios, Kastraki i Aliko su idealni za porodice sa malom decom jer imaju duži plićak.

Slika
Na ovoj slici sam obeležio žutom bojom peščane plaže, narandžastom mešovite peščano šljunkovite plaže, a crvenom kamenite plaže. Još jedna stvar mi je važna da je spomenem na ovom početku predstavljanja plaža. Rastojanje Hora - plaža Pirgaki je 20km, rastojanje Hora - Apolon je 37 km, a rastojanje Hora - plaža Panormos je 44 km. Znači na koju god stranu da krenete nećete se voziti duže od 1 sata, a mnoge od ovih plaža se mogu posetiti i lokalnim autobuskim prevozom.

Plaža Agios Georgios sa oznakom "plave zastavice" nalazi se na kratkoj udaljenosti od grada, praktično je deo grada. Plaža je najbolji izbor za one koji ne žele da se odvoje od pogodnosti grada. Postoje suncobrani i ležaljke, naročito od brojnih hotela, taverni i kafića i recimo da je 2/3 plaže zauzeto njima, a da su one ređe kako se udaljavate od grada. Postoji i sportski centar, moderno opremljen za sve vodene sportove. Na južnoj ivici plaže dominiraju vindsurferi, jer se smatra da je ovo jedna od najboljih surf lokacija na ostrvu za početnike. Pesak i prozirna plitka voda takođe čine Agios Georgios plažu vrlo pogodnim za porodice sa malom decom. U pozadini plaže je veliki izbor prodavnica. Verujem da ste svi zapamtili moj izveštaj uživo i da znate zašto se nisam više kupao na ovoj plaži osim popodne kada sam stigao.
Slika
Slika
Slika

Plaža Agios Prokopios se nalazi na samo 4 km od grada i do nje saobraća lokalni bus sa polascima na svakih 30 minuta i cenom karte od 1,8e. Ogromna plaža sa grubim peskom, peščane dine i kristalno čista vodu čija se boja se menja od plave do duboke plave i tirkizne. Organizovana sa suncobranima u najvećem delu, ali takođe uključuje tiši i manje posećen segment na zapadnoj ivici, na kome se nalazi istoimena kapela. Većina prodavnica vezanih za turizam, kao što su mini marketi, taverne, kafići, agencije za iznajmljivanje automobila i motocikala, nalaze se na istočnom boku na plaži. Takođe, su na raspolaganju različiti vodeni sportovi, uključujući jedrenje na dasci, odbojku na pesku i pedaline. Za posetioce koji su zainteresovani za prirodu, vredi posetiti kokini limni (crveno jezero) koje često privlači čaplje, ali se kada je godina sušna sa ovog jezera mogu očekivati i neprijatni mirisi. Ovu sam plažu posetio dvaput jer je jako lepa i lako dostupna.
Slika
Slika
Slika
Slika

Plaža Agia Anna je nastavak plaže Agios Prokopios. Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina, plaža Agia Anna bila je glavna atrakcija za mlade turiste, grčke i strane, koji su kampovali u njenoj pozadini. Iako je i dalje lepa lokacija, Agia Anna je danas organizovana plaža i većim delom je prekirivena ležaljkama. Na kraju plaže je slikovita mala luka sa ribarskim brodićima. Deo oko kapelice je sa malim uvalicama na kojima nema vetra, a idealne su za mir i opuštanje. Uz plažu ide drvena staza, pogodna za bicikle i kolica i vodi do kapele. Pored toga, plaža nudi posetiocima puno opcija za vodene sportove, kao i smeštaj različitih kategorija u blizini mora. Dostupna javnim prevozom (na svakih pola sata u sezoni). Meni se nije dopala, možda jer sam je posetio i istog dana kada i Agios Prokopios.
Slika
Slika

Omiljena među hipicima u 60-im i 70-im godinama, plaža Plaka je jedna od najatraktivnijih i najpopularnijih plaža na Naksosu. I unosi najviše zabune oko naziva jer je Plaka valjda naziv zaliva, a plaže se zovu i Maragas, Paradise, Two delphins po barovima koji se na njoj nalaze. Beskrajni deo zlatnog peska, sa kristalno čistom vodom, predstavlja nastavak plaže Agia Anna. Plaka je organizovana plaža sa suncobranima i ležaljkama, ali i prirodnim hladom od smreke blizu vode. Popunjena je kafićima, barovima za plažu i tavernama za sve ukuse. Tokom letnjih meseci je dostupna javnim prevozom na svakih pola sata i sa cenom karte od 2e. Jedna od plaža na kojoj sam beskrajno uživao.
Slika
Slika
Slika
Slika

Mikri Vigla je rt korišćen kao osmatračnica i sa nje su izdavana upozorenja da se pirati približavaju ostrvu. Danas je među cenjenijim plažama na ostrvu. Rt deli plažu na dva dela, pod nazivom "Limanaki" ili „Orkos“ sa severne strane i "Sahara" sa južne strane. Ovo mesto je idealno za vindsurfing i smatra se najboljom lokacijom na ostrvu za kitesurfing, jer je zaliv zaštićen i vetrovi su pogodni za letove preko plaže. Dostupna zemljanim putem iz Plake i asfaltnim putem iz Kastrakija.
Slika
Slika
Slika

Plaža Kastraki je uvala koja se nalazi iza poluostrva Mikri Vigla i pored plaže Glifada. Njen fini beli pesak i mirne vode privlače brojne posetioce. Plaža Kastraki je takođe pogodna tačka za mala brodiće i ribarske čamce. Mene je navigacija dovela do dela plaže na kome nije bilo nikoga, ali se u daljini vide i suncobrani.
Slika
Slika

Praktično nastavak plaže je plaža Glifada i za nju bi se moglo reći da važi sve što je rečeno za prethodnu plažu.
Slika

Male uvale koje se nalaze ispod stabala junipera na poluostrvu Aliko nude posetiocima prekrasne peščane plaže s tirkiznom vodom. Plaže su tihe, pomalo egzotične i pogodne za sve. Dostupne putem, pri ćemu je poslednjih 500 metara makadam prekriven peskom, ja sam parkirao na asflatu. Podložne su zapadnom vetru. Ovo je prava zen plaža, mnogo scenična. Šuma je praktično do same plaže, a u šumi su se smestili mnogobrojni kamperi sa šatorima. Ima tu tihe muzike, gitara, rade se joga vežbe, atmosfera je ovde posebna. Na plaži nema nikakvog sadržaja pa se mora poneti i voda i hrana i ležaljke.
Slika
Slika
Slika
Slika

Ogromna peščana plaža sa osećajem otvorenog prostora, plaza Pirgaki nalazi se na jugozapadnoj obali ostrva, s pogledom na susedna ostrva Iraklia i još dalje. Idealna za relaks jer nikad nije gužva. Mali zalivi sa pećinama i šljunkom, idealni za pecanje, nalaze se na obe strane plaže. Dostupna putem. Podložna južnom vetru. Meni se uopšte nije dopala i nakon slikanja sam se vratio na Glifadu.
Slika

Sada sledi jedan deo teksta iz beležaka napravljenih pre puta. Ove plaže nisam posetio. Imao sam ritam 2 plaže dnevno i to mi je bilo sasvim dovoljno. I mnogo su mi se dopale peščane plaže pa nisam razmišljao o ostalima.

Plaža Moutsouna se nalazi na istočnoj strani ostrva Naksos. Nema suncobrana i ležaljki za iznajmljivanje, a i prirodnog hlada je jako malo. Moutsouna je zapravo luka sela Apiranthos koja leži malo dalje u unutrašnjosti. Sada obojeni drveni brodovi dominiraju u luci. Poslednjih godina selo se sve više razvija u turističko naselje, a tu su i nekoliko hotela i nekoliko taverni. Put do plaže Moutsouna je asfaltiran, ali veza sa glavnim gradom Naksos, koja je oko 40 km, nije dobra. Bolje da idete na ovu plažu automobilom. Nedostatak je to što je plaža izložena vetru.

Plaža Psili Ammos (što znači: tanki pesak) je najbliža Moutsouni. To je vrlo tiha plaža sa tankim belim peskom. Do plaže se dolazi asfaltiranim putem od Moutsoune, dužine 12 km. U selu Kanaki postoji znak za izlazak na plažu. Poslednjih 150 metara put je preuzak za automobil i morate pešice. Ne postoje ležaljke i suncobrani za iznajmljivanje, ali oko plaže se nalaze visoki kedrovi i tako ima puno hlada.

Južno od plaža Psili Ammos je plaža Klidos ili plaža Kleidos , duga peščana plaža koja je podeljena na manje delove kamenjem, tako da imate malo više privatnosti. Ima samo nekoliko stabala na plaži, ali je okružena liticama tako da u nekom trenutku dana možete naći neki hlad. Na plaži postoji mala taverna. Od plaže se pruža pogled na ostrvo Koufonissia koji se nalazi nasuprot Plaže Klidos.

Ispod plaže Klidos nalazi se plaža Panormos , još jedna mirna peščana plaža. Nije velika, nalazi se u zaštićenom zalivu, a morska voda je svetlo zelena. Do ove plaže možete stići i putem Moutsouna - Kanaki. Udaljenost do sela Kanaki je 9 kilometara a put do Panormos je asfalt. Na plaži ima nekoliko palmi i postoji mala plažna kantina u kojoj možete kupiti piće. Postoje i ostaci akropole prvog kikladičkog perioda na vrhu Amigdaliona, u blizini Panormosa.

Plaža Kalandos ili Kalantos je verovatno najudaljenija plaža na ostrvu. To je vrlo velika peščana plaža i do nje je potreban sopstveni prevoz. Do tornjeve Chimaros (visoka mermerna kula iz IV veka, koja se nalazi između Filoti i Kalandosa) put je popločan, onda se zaustavlja, a ostatak puta prema Kalandas Beachu je zemljani put. Ruta je moguća sa normalnim automobilom ako vozite pažljivo i polako.

O plažama ka Apolonasu nisam ni pisao jer mi se ne sviđaju kamenite plaže. Sa te strane najčešće duvaju vetrovi pa je ta strana ostrva gola i surovija. A onda se nađem u samom Apolonasu i zateknem ovakvu plažu pa vi verujte forumima i internetu.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 18:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
NAXOS GRAD – CHORA

Burgos (izveden iz italijanske reči borgo, što znači utvrđeno naselje) je bilo buržoasko područje Naksosa u srednjem veku i kasnije. Kada je Chora postao glavni grad ostrva nakon uspostavljanja mletačke vladavine u 13. veku, donji Kastro postao je stambena palata vladara. Severno i severoistočno od Kastra formiran je kvart naseljena bogatijom klasom latinskih osvajača i Grcima koji se nisu bavili poljoprivredom. To je bio Burgos.

Četvrt su ograničavale tri kapije: Porta tou Gialou - koja je nosila grb Crispi porodice, Ekobourgo - gde stoji crkva Prophitis Ilias i Pili tis Evriakis - ulazak u jevrejsku četvrt. U početku, Burgos nije izlazio na obalu i nepoznato je kada je dobio svoj konačni izgled. Prolazak kroz uske, prekrivene ulice Bourgosa slično je prolasku kroz lavirint, sa neočekivanim slepim ulicama i fascinantnim arhitektonskim detaljima. Kuće u Burgosu izgrađene su u formi složenog stambenog prostora koji je služio kao zid - utvrđenje koji štiti naselje od napada sa mora i stambenog prostora. Ovaj zid je bio prva linija odbrane Kastra. Vremenom, naselje je poraslo u skladu sa vizantijskim urbanističkim modelom, sa crkvama, izgrađenim od početka do sredine 16. veka. Kao centar kvarta mogla bi biti pijaca / tržnica kod crkve Panagia tou Christou, dok su brojne prodavnice, radionice i skladišta smeštena u Porta tou Gialou.

Sada bih mogao da budem dosadan sa slikama, znate da ja volim uske kamene ulice. Mislim da se snalazim dobro u prostoru ali jednu prodavnicu koju sam video na početku boravka nisam posle uspeo da nađem. Neko će reći da su sve ulice iste ili slične, ali ja zaista ne volim grčka mesta „ukrštene reči“ sa nekoliko paralelnih ulica. I volim mesta i kafiće sa tihom muzikom (a ovde se sluša i dobra pop muzika i popularni džez) bez nadgaavanja komšija i prodavnice sa zanatskom robom (za razliku od džidža-midža prodavnica). Svaka večernja šetnja mi je bila jedinstvena.

Slika
Slika
Slika

Kastro (zamak) imao je tri kapije, od kojih dve i danas postoje: Paraporti, južna kapija i glavni ulaz za posetioce i severni ulaz ili Trani Porta dok je jugoistočna kapija, Piso Paraporti uništena. Prolaskom kroz kapije ulazi se u drugi svet mira, uskih ulica, dvorišta ukrašenih cvećem i stare palate sa grbovima na nadvratnicama.
Kada prolazite kroz glavna drvena vrata Trani Porta obratite pažnju na vertikalne rezove na mermernom pilasteru, to je bila venecijanska mera dužine za tkanine koje su trgovci prodavali aristokratiji.
Nakon kapije desno se vidi Della Rocca Barozzi toranj. To je jedna od najstarijih vila u u Kastru i danas se u njoj nalazi muzej, sa starim nameštajem dvorca i predmetima iz tog doba. Muzej je periodično takođe domaćin izložbi slika i skulptura.
Pored Venecijanskog muzeja nalazi se Kula Crispi – jedina od dvanaest kula Kastroa koja je preživela. Prema lokalnoj legendi, kula je služila kao palata dinastije istog imena.
Na putu do centralnog trga vidi se katolička katedrala, srednjovjekovna zgradu sa mermernim podom i porodičnim grbovima nekih od najistaknutijih katoličkih porodica koje su živele na ostrvu u poslednjih pet vekova. Primetićete i posebnu vizantijsku, dvostruku ikonu Device Marije u uspravnom položaju. Druga strana prikazuje Svetog Jovana Krstitelja.
Direktno iza Katoličke katedrale i pored katoličke episkopske palate nalazi se Pravoslavna crkva Panagije (Devica Marija) Theoskepasti. Ovo je možda i najstariji spomenik u tvrđavi.
Manastir Kapucin nalazi se istočno od crkve Theoskepasti, u blizini Kastrove kapije Piso Paraporti. Sastoji se od crkve, posvećene svetom Antoniju Padovanskom, i glavne zgrade. Crkva je jednoznačna sa impresivnim ikonama, a mermerni podovi ukrašeni su grbovima plemića iz porodica Coronelli-Castri i Lorentani-Crispo.
Ulica uzbrdo vodi do Arheološkog muzeja – interesantnog muzeja sa eksponatima starim hiljadama godina. Smešten je u starom, petospratnom dvorištu - staroj trgovačkoj školi. Osim eksponata sa Naksosa tu se nalaze i predmeti pronađeni na susednim ostrvima Keros, Donoussa i Koufonissia od kraja kasnijeg neolitskog doba (4. milenijum) do rane hrišćanske ere (6. vek).
Pored trgovačke škole nalazi se crkva Capella Kazatza, izgrađena u 13. ili 14. veku. Trgovačka škola je sigurno ustanovljena zahvaljujući snažnom finansijskoj pomoći Capella i donacijama sve od 17. veka pa nadalje.
Nasuprot Arheološkom muzeju je Ursulinska škola i manastir. Škola je počela da radi 1739. godine, ali su nastojanja da se ustanovi devojačka škola trajala i vek ranije. Imovina škole je kupljena od strane grčke države 1986. godine i od tada služi kao kulturna institucija.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Nema mnogo ostrva gde je njihova najpoznatija arheološka lokacija prva stvar koju vidite kada stignete trajektom. Portara , vrata antičkog hrama Apolona, koji je počeo da se gradi 522. godine pre Hrista i nikad nije završen. Legenda kaže da ako stojite na vratima i zamislite želju možete osetiti energiju (silu) dok Apolon ispunjava vašu želju. Zapravo, jedini razlog zbog kojeg se veruje da je ovo Hram Apolonu je zato što se nalazi nasuprot ostrvu Delos, koji je postojbina Apolona. Ne bi bio ni prvi hram pripisan pogrešnom bogu jer je u to vreme na Naksosu mnogo poštovaniji bio Dionis. Građen je sa namerom da postane najveći i najslavniji hram u Grčkoj. Nažalost, srušen je i pre nego što je završen. Da je završen, Nakos bi verovatno bio jedna od najvažnijih arheoloških destinacija u Grčkoj sa hramom koji bi mogao biti jedno od čuda u drevnom svetu. Nakon nastanka hrišćanstva, zgrada je korišćena kao crkva, ali je srušena tokom Venecijanskog perioda a materijal je korišćen za druge projekte, a naročito Kastro. Možda bi oni iskoristili i vrata, ali su bila suviše teška.

Slika
Slika

I da postavim neku sliku savremenog grada. Pitao me je Del da li grad podseća na Neos Marmaras. Pa nekim delom da, mada se ovde samo stari deo grad nalazi na uzvišenju dok je noviji deo grad aka plaži na ravnom. Neki delovi grada su zaista “Kaluđerica na moru” za gomilom uskih , krivudavih ulica, neočekivanih prepreka, jednosmernih sokaka. Grad je dosta veliki.

Slika
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 18:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
ARHEOLOŠKA NALAZIŠTA UNUTAR OSTRVA

Južno od sela Sagri nalazi se mermerni Demetrin hram sagrađen u VI veku pne na mestu gde su stanovnici praktikovali izvođenje verskih rituala za plodnost zemlje. Prema brojnim indikacijama, svetilište je posvećeno božanstvima Apolonu, Demetri i Kori, sa naglaskom na njihove zemaljske karakteristike.
Tokom paleo - hrišćanskog perioda (5.-6. vek), hram je pretvoren u baziliku. Do 8. veka, kada je napušten, oko hrama su razvijene razne radionice, za proizvodnju maslinovog ulja, vina i keramike. Kasnije, obožavanje je nastavljeno u maloj kapeli Agijos Joanisa Teologosa (Sveti Jovan Bogoslov), koja je sagrađena ispod luka razrušene bazilike. Meni je bilo važno da posetim ovu crkvicu jer ovog sveca moja porodica slavi kao krsnu slavu. Kapela je preseljena na sadašnju poziciju 1977. godine, kako bi se mogli izvoditi radovi na restauraciji drevnog hrama. Najvažniji pronalasci iz obavljenih iskopavanja nalaze se u zgradi Muzejske kolekcije veoma blizu lokacije.

Slika
Slika
Slika

Blizu priobalnog naselja Apollonas je jedan od dva drevna rudnika mermera od kojih su izrađeni brojni hramovi i skulpture. Stotine poluzavršenih statua i blokovi mermera bi se klizale rampama odavde do pristaništa u selu i dalje na ostrvo Delos i razna druga mesta.
Kolosalna ali nedovršena 11 metara visoka statua (Kouros) Dionisa [b] , kao i mnogi ostaci drugih nedovršenih statua, delova arhitektonskih struktura, tragova od dleta i izrezanih površina danas se mogu videti na brdu i padinama drevnog kamenoloma.
Drevni skulptori su beskorisne ostatake mermera i mermernog šljunka bacali niz padine iznad mora a danas je iskorišćen za izradu kaskadnih terasa.

Slika

[b] Kuros of Melanes
nalazi se u blizini sela Melanes, 15 kilometara istočno od glavne luke Chora. Postoje dve skulpture kurosa visoke 6,4 metara koji još uvek leže među maslinama. U kamenolomima su se vadili mermerni blokovi koji bi bili poslati do njihovih krajnjih destinacija. Ovi kurosi nikada nisu bili završeni iz nepoznatih razloga.

Slika
Slika

12 km od Chore na glavnom putu koji povezuje grad sa središnjim delom ostrva nalazi se kula Bazeos . Kula datira iz 17. veka. U početku ova kula je funkcionisala kao manastir i zvao se manastir Svetog krsta ("Timios Stavros"). Krajem 19. veka kuću je kupila porodica Bazeos (Baseggio), čiji potomci su sadašnji vlasnici. Od 2001. godine, kada je završena prva faza renoviranja, spomenik ostaje otvoren za javnost kroz aktivnosti Naksos festivala koji se održavaju ovde svake godine. Danas je kula jedan od najpoznatijih i najpopularnijih spomenika Nakosa.

Slika
Slika

Crkva Drosiani nalazi se u blizini sela Moni. To je rana hrišćanska, tri-apsidalna crkva sa kupolom. Tri kapele smeštene su uz severnu stranu. Unutrašnje zidne površine imaju ikone iz različitih faza. Najraniji sloj ikona, koji datira do kraja VI i početka VII veka, otkriven je u kupolama, u sanktumu i u severnoj apsidi. Najnoviji sloj na kupoli i apsidi iz XIII i XIV veka (a uklonjen je sa zidova). Crkva je verovatno bila izvorno katolički manastir. Kasnije, informacije o Drosiane daje vojvoda Egejskog mora, Ioannes IV Crispos (1555) i drugi. Pored toga, na zidovima su sačuvani benediktorni natpisi iz 6. i 7. veka. Crkva je obnovljena 1964. godine. Čišćenje zidnih slika i uklanjanje najsavremenijih slojeva izvršeno je tokom godina 1964-1971.

Slika
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Nedelja, 23 Septembar 2018, 18:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
SELA U UNUTRAŠNJOSTI OSTRVA

Selo Filoti poznato je po Panigiriju za Devicu Mariju, festival koji traje od 15. do 18. avgusta. To je mirno selo sa veoma prijatnom klimom, crkvama i nekim lepim kafićima. To je zapravo najveće selo Naksosa i jedno od najživljih. Selo je izgrađeno na vrhovima dva brda pa je praktično razdvojeno u 2 različita naselja. Jedno od najboljih mesta u selu je Platanos Cafe na trgu. Prošetajte od karakterističnog platana na glavnom trgu i idite stepenicama na levoj strani drveta. Najzanimljiviji spomenik je Panagia Filotitissa, crkva sela sa impresivnim mermernim ikonostasom. Nastavite udesno, prelazeći mali trg koji više izgleda kao pozorišna scena i stižete do renoviranog Venecijanskog tornja, izgrađenog 1618. godine. Nastavite šetnju, prođite pored Zdravstvenog centra u selu i na kraju se vratite na glavni asfaltni put gde su sve prodavnice. Važno je spomenuti i privatnu zbirku grčkih valuta koje pripada Nikolaosu Moustakisu.
Sve pročitao ali je vremena za obilazak bilo malo pa samo jedna slika sa vidikovca iznad sela.

Slika

Postoji i niz drugih tradicionalnih sela, poput Apeirathosa , koje su naselile izbeglice sa Krita, gde se i dalje nosi tradicionalna nošnja, a ulice su izrađene od mermera. Tu je i muzej arheologije i dva mala, ali interesantna muzeja, jedan narodni muzej, a drugi muzej prirodne istorije. Oni su mali, smešteni u nekadašnjim prodavnicama, ali ih vredi posetiti. Grad je lavirint uskih ulica. Tu je i prelepa taverna pod nazivom The Platanos, koja je lepo mesto za odmor za obrok ili kafu.
Meni se ovo selo baš dopalo, kupio sam divne ručno izrađene suvenire i zadržao se duže nego što sam planirao.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Selo Halki je glavni i trgovački centar i sadrži nekoliko venecijanskih kula, crkvu iz 10. veka posvećenu Bogorodici sa brojnim ikonama. Najinteresantnije mesto za posetu u gradu je stara fabrika Ballindras, destilerija gde se pravi lokalni liker Citron i odlični ouzo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 05:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo:
Deluje mi da bi ovo moglo biti ostrvo po mom ukusu, one uličice... :romance-hearteyes:
Svašta ima da se vidi
I strava su im one rupičaste činije za voće :D

Ima li čamaca na iznajmljivanje, ili je vetar ipak prejak za njih?
Imam još pitanja i u vezi puta do tamo, ali čekam da ispišeš taj deo pa ću onda
:ljubac: i hvala!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 06:55 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Pih, lako je Vladi da piše ovakve BBC i Travel channel putopise kad ima Milenu da radi umesto njega :smesko-levo-desno:
:clap: :clap: :clap:

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 14:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Da se ne ponavljam, isti mi je utisak kao i na prethodnoj temi!
Svaka cast! :clap:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 20:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hvala :oops:
Ima čamaca za iznajmljivanje. Nemam iskustva u tim stvarima, ali ono što sam video u agencijama mi je delovalo baš skupo (reda veličine ~150e/dan). Nisam se raspitivao u samoj luci, verujem da bi se mogao naći neki brodić.
Ima dosta ponuda za izlete čamcima ili grupni organizovani odlazak do nepristupačnih uvala ili pećina ili susednih ostrva.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Septembar 2018, 22:19 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Ijaaoo Naksos :romance-hearteyes:
Ma :text-bravo:
I ja imam u planu Kiklade, takodje nakon Kefalonije i Krita i to po 2 puta (doduse izmedju je bio Skopelos) ali autom.
Plan je Paros, Naxos je rezerva a iz prikrajka vreba Andros kao najjeftinija opcija.
Zbog skole ne mozemo septembar a najradije bi pocetkom septembra. Jun takodje sledece godine otpada jer tesko da cu moci tada na odmor, mada mislim da je more u tom periodu na Kikladima hladno iako ima manje vetra. Znaci ne gine nam jul ako uspemo da pronadjemo povoljan smestaj. Ja se nekako nadam da cemo uspeti da nadjemo trokrevetni studio do 40e pocetkom jula. Ako ne, videce nas Kefa i po treci put.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Utorak, 25 Septembar 2018, 07:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Fascinantan putopis, sa toliko sjajnih fotografija, faktografije i detaljnih opisa ali i ličnih utisaka.
VlaMar, hvala ti što si nas proveo kroz svoju "Veliku grčku avanturu"

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Sreda, 26 Septembar 2018, 16:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sve sto si napisao, opisao + profi-fotke- mi se svidja! :op-op: :op:

Cak i ona ajkula od stena! :mrgreen: ;)

Deluje "pravo morski", sto bi rekli braca Bosanci! :smesko-gore-dole:
To sto stalno duva vetar kod mene je "+"! :op-op:
One onakve ulicice...ono rastinje...i ono plavetnilo- :ljubac: !
:bravo: , hvala i nemam sta vise da kazem! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 10:35 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Ovde se meni sve jako dopada osim onog putesestvija trajektom. Ne volim da sam puno "na vodi". Mislim da oka ne bih sklopila :? :lol:

Chora deluje tako slatko i ususkano, ima i ostalih zanimljivosti za videti. A vetar i hladnija voda meni ne bi smetali, naprotiv.... Samo taj trajekt, upfff...

Ova fotka mi se posebno dojmila :romance-hearteyes:

Slika

Jos jednom :bravo: Vlado!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Naksos
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 12:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-thankyoublue: svima
Zaista mi se Naksos jako dopao i slobodno bih mogao da ga preporučim kao bazu za letovanje. Razmišljao sam da li je taj stav posledica da sam se iznenadio jer nema mnogo napisanog o ostrvu ili da mi je baš bio potreban odmor, ali sada je prošlo 15-ak dana od povratka i mislim da to nije bio samo prvi utisak i subjektivni osećaj.
Tek je neznatno veći od Tasosa (koji nam je na forumu ipak etalon), ima podjednak broj plaža samo je na Naksosu veći broj velikih plaža, Chora je šarmantnija od Potosa / Limenarije, ima mnogo manje gužve i atmosfera je prijatnija i civilizovanija, domaćini su ljubazniji, čini mi se da je unutrašnjost ostrva podjednako zanimljiva, jedino je u odnosu na Tasos ostrvo golo i naravno mnogo je dalje i skuplji je transfer (za ukupan zbir bi mogli da diskutujemo).
Još nisam proučio kako izgleda avgust kada duva meltemi, znam da mi je na Kritu smetao, ovde bi po karti trebalo da bude još izraženije.
Urbi onda nema druge nego na Naksos stigneš avionom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.