Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:15

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Andros
PostPoslato: Nedelja, 09 Septembar 2018, 12:19 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Mi smo ove godine bili na Androsu. Isli smo iz luke Rafina. Trajekt putuje 2,5 sata do luke Gavrio. Smestaj smo nasli u Batsiju, najzivljem mestu na ostvu i nismo se pokajali. Bili smo u vila Koula.
Odusevljena sam! Ostrvo je vece u odnosu na omiljeni nam Elafonisos i ima dosta toga da se vidi. Na ostrvu smo bili od 11.juna.
Plaze su prelepe.

Plaza u Batsiju
Slika

Jedna mala kamenita posle Batsija.
Slika

Golden Beach
Slika

I prostor za one koji nose svoj suncobran.
Slika

Agios Petros
Slika

Slika

Obe su pescane, na 6-7km od Batsija.

Tis Grias To Pidima
Slika

Slika

Na plazi smo bili sami oko 2-3 sata. Dosli smo tamo oko 10.

Zorkos
Progled na plazu prelep, boja mora fenomenalana!

Slika

Slika

Achla

Do nje smo odabrali pesacku stazu kojih je na Androsu bas puno. Oko 100km uredjenih i obelezenih staza za pesacenje. :) Prvo smo isli u manastir Svetog Nikole, onda tu ostavili auto i posle "laganih" 4.5km nizbdo do plaze. Posle ceo taj put uzbdo. Na kaju plaze je recica duz koje je drvece platana i dosta rastinja. Staza do nje nije bas naivna. Patike su obavezne. Do plaze moze i brodicem iz Hore dva puta dnevno. Moze i kolima ali je put los poslednjih 8km. I strm.

Ova slika je kada smo vec pisli plazi ali put je takav svuda samo sto je jos nizbdo i uzbdo, ima stena.


Slika

Pogled sa brda na plazu. :)

Slika

Slika

Slika

Na desnom kraju plaze, nalazi se crkva i ispod stene. Ovo je iz stena. :)

Slika

Halkolimionas

Na nas nije ostavila neki utisak-crni pesak i kamenje u vodi ali je na njoj dugo bilo sunca.

Slika

Ateni

Na velikoj plazi je bilo vetrovito i nije nam se dopala zbog kamenja ali sa druge strane nalazi se mala plaza na kojoj smo bili sami. :)

Slika

Slika

Deo plaze u Hori (gradu Androsu) sa pogledom na Horu.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Nedelja, 09 Septembar 2018, 13:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sladjo, ovo je divno! Plaze su kao iz sna! :op-op:
Hvala sto si podelila ovo sa nama! :ljubac:
Ako imas jos ovde da pises, brisem komentar, da ne prekidam pricu!
PLaze su bas onakve kakve volim...i one peskovite, i one sljunkovite! A boja moraaaa...sta reci?! :bravo:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Nedelja, 09 Septembar 2018, 13:28 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Pisacu, nista ne brisi. Ne znam kada cu stici da nastavim.
:ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Nedelja, 09 Septembar 2018, 14:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:text-bravo: i hvala!
I slobodno nas udavi sa jooooš fotki, nećemo ti ništa :lol:
Mi lajki.
Gledam šta bih za sledeće leto, ako ne uspem da organizujem to jedrenje, pa slobodno piši joooš i Elafonisos, isto ti nećemo zameriti
:ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Nedelja, 09 Septembar 2018, 14:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sladjo- kad god stignes! :D Ovde nema "normi" ni "propisanog vremena"! (moram da se "branim" jer jos nisam zavrsila onaj moj "Rat i mir"!) :mrgreen:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 14:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Od ovoga može da se rikne! :o


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Sreda, 12 Septembar 2018, 07:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Uf uf, sto je ovo lepo. Pesak i plaze :romance-heartsthree:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Oktobar 2018, 10:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Lepo, lepo!!! :text-bravo:

2,5h voznje trajektom bih jos i podnela :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Subota, 14 Septembar 2019, 17:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Vetroviti Andros 2019

Da budem potpuno iskren na početku, Andros nije bio prvi izbor za ovo leto. Gledao sam neka turistički izrabljenija ostrva ali nisam uspevao da sklopim kombinaciju aviona, trajekta i slobodnog i cenom prihvatljivog smeštaja. Pogledao sam šta nam je Slađa pisala i rekao sebi da plaže uopšte ne izgledaju tako loše i posle par mejlova složio celu konstrukciju. I kako sam kasnije čitao o Androsu sve mi se više i više sviđao.

Na početku da postavim nekoliko opštih informacija o Androsu i mapu radi lakšem snalaženja (meni je lakše da čitam o nekoj destinaciji kada mogu da pratim gde se ta mesta nalaze i kako su povezana). Pripada grupi Kikladskih ostrva i po površini je posle Naksosa najveće ostrvo u ovoj grupaciji. Takođe je najbliže kopnu pa ga na neki način i to određuje. Ostrvo je dugačko oko 40km i široko oko 16km i ti podaci vam mogu reći da se lako obilazi.

Prema grčkoj mitologiji stvaranje Kikladskih ostrva se pripisuje bogu Neptunu. Kaže se da je morski bog pretvorio nimfe Kiklade u ostrva, kada su ga naljutile. Druge legende navode da je njihovo ime izvedeno od reči koja znači krug, jer su ostrva razbacana oko svetog ostrva Delos ili zato što su vetrovi koji duvaju konstantno terali čamce da se okreću u krug. Andros i Mikonos bili su sinovi Anio-a vladara Delosa koji su se zaljubili u istu devojku. Da bi smirio strasti otac ih je poslao da vladaju susednim ostrvima koja su po njima i dobila ime (možda vam bude zanimljivo da im se brat zvao Tasos).

Zbog položaja Kiklada između kontinenata Grčke, Azije i Afrike, bili su važna trgovačka veza tokom svoje istorije i širili su razvoj kulture na regione. To znači i da su brojni osvajači bili na ovim ostrvima, počev od Rimljana, Vizantije, Mletaka, Turaka i svi su oni ostavljali nešto od svoje kulture i arhitekture na ostrvu.

Slika

Iako pripadaju Kikladima Andros se značajno razlikuje od ostalih ostrva iz ove grupe koje sam video. Zbog blizine Atine (trajekt koji povezuje sva ostrva putuje oko 2 sata, ali brzim gliserima se stiže za 40 minuta) na ostrvu su živeli bogati brodovlasnici i moreplovci koji nisu voleli gužvu velikog grada. Naišao sam i na podatak da je između dva svetska rata na Androsu bilo registrovano najviše komercijalnih brodova posle Pireja. Vredno je napomenuti da je početkom 20. veka vlasnik broda Dimitris Moraitis koji je živeo na Androsu pokrenuo morsku rutu Grčka - Severna Amerika. Zato su kuće ovde raskošne, izgrađene u neoklasičnom stilu, spratne i pastelnih fasada. Potpuno drugačije od skromnih prizemnih belih kuća sa plavim drvenim žaluzinama.

Druga velika razlika je što je Andros sa bujnom vegetacijom i mnogo pijaće vode. Po nekima Andros je minijatura Grčke, ima visoke planine, mnogo klisura, male reke, doline zasađene vinovom lozom, čempresima, hrastovima, voćkama, maslinama, vrele banjske izvore. Priroda je potpuno netaknuta i stvorena za istraživače i avanturiste. U gotovo svim restoranima ćete dobiti hladnu izvorsku vodu uz narudžbinu.

I treća velika razlika je da ostrvo uošte nije turistički komercijalizovano. Procentualno je malo stranaca i većinu turista čine Grci i primetno je vikendom veća gužva kada dođu Atinjani. Pri čemu reč gužva uzmite sa rezervom. Za 10 dana boravka na ostrvu niko mi se nije obratio na engleskom i tek nakon mog „blagotelećeg pogleda“ u kome shvate na nisam ništa razumeo krene priča na engleskom koji svi znaju, čak i dekica od 70 godina. To je izazvalo neke druge probleme jer je meni na tabli ispred restorana ispisan samo na grčkom ili u pekari sam morao da se igram igre „a šta je ovo“ i da se nadam da sutra neće promeniti raspored peciva. Zbog takve strukture gostiju i cene su mnogo niže nego na drugim destinacijama i na hranu nikada nisam potrošio manje para. Na primer po preporuci vlasnika apartmana sam išao u deo „za poneti“ u okviru supermarketa i porcija jela je 2,15e za vegeterijansko jelo, 3,15e za musaku, pasticio, papucaki, ćufte i 4,15e za meso sa krompirom ili pola pečenog pileta. Svakog dana ima nekoliko jela, odnosno možda u 19h kada sam ja dolazio ostane po nekoliko jela koja su uvek bila topla. I u restoranima je slično, na primer porcija girosa ili 3 suvlakija sa pomfritom i salatom je 6e, jedino je furtalia tradicionalno jelo koje se sprema samo na Androsu bila bezobrazno skupa. Na plažama su dve ležaljke i suncobran od naručenog pića (5e), preko 6e na većini plaža do maksimalno 8e.

Meni se jako sviđa i usluga koja se dobija na ovim ostrvima. Kao i prošle godine na stanici nas je čekao vlasnik apartmana da preveze kofere do smeštaja. Potpuno opremljeni apartman sa kuhinjom i trpezarijom u posebnoj prostoriji. U kuhinji aparati poput velikog frižidera, šporeta sa rernom, tostera, aparata za kafu, ketlera, svi sudovi, tanjiri iz istog kompleta... I mašina za pranje veša jer turisti uglavnom dolazi sa malim koferima. Najviše mi se dopada što vas sačeka tečnost za sudove, sunđer i krpa, potrepštine za kupatilo (papir, šampon, sapun) i u kuhinji šećer, so, kafa, ulje... a u frižideru dve flaše vode, mleko, hleb, dve teglice domaćeg džema, limunada, domaća portokalo pita, kornfleks...Ne morate odmah po dolasku da trčite do prodavnice, a i iskreno kada saberem te troškove to je par desetina eura. Usluga je skoro hotelska sa dnevnim čišćenjem, a zamena posteljine i peškira je svakog drugog dana.

Ko je pratio moja uživo uključenja seća se da sam prvih dana bio nezadovoljan jer sam imao nesreću da me dočeka loše vreme. To na Kikladima znači da vetar duva jako. Da se razumemo vetar na ovim ostrvima duva stalno, ali obično je to od sredine avgusta povetarac koji vas rashlađuje ali je ove godine duvao pa skoro olujno. Lokalci su nosili teksas jakne i marame što je meni bilo smešno, kao i gazda koji je tvrdio da meltemi 2000 godina duva isto u julu i početkom avgusta ali da onda prestaje i da nema pojma šta mu je ove godine. Sa ovim vetrom sam se susreo i na Rodosu i na Kritu ali suprotno tim ostrvima ovde na plažama nema talasa (tako su pozicionirane) ali pošto je najfiniji pesak kada krene peščani oblak on se uvuče svuda (u kosu, oči, peškire, torbe, gaće) i prosto boli kada vas ošine po leđima. I u vodi kao da vas neko prska stalno. Naravno da je drugačiji osećaj i kada izađete iz vode i zna da bude hladnjikavo.

Druga mana svih Kiklada je hladnija voda. Ona je skoro konstantna celog leta između 22 (jun) – 24 (avgust, septembar) stepena. Mislio sam da oćutim da sam naopak jer meni to baš prija i ne volim „barasta“ mora :oops: . Da li zbog hladne vode, struja, položaja ili čega god voda je kristalno čista i prozirna i uopšte neću da pričam na temu trave, meduza, izlivanja kanalizacije...

Ostrvo je slabo naseljeno i postoje 4 veća mesta, Gavrio koji je luka, Batsi koji je turistički resort, Korti koji je raj za windsurfing i Andros ili Hora – glavni grad. Pri tome je najveći Andros sa svega 1200 stanovnika. Magistralni put povezuje ova mesta i nalazi se sa zapadne strane ostrva (na karti donje strane ostrva) i sa njega kreću odvajanja ka mestima na istočnoj strani.

Slađa je pisala da je Batsi najbolje mesto za smeštaj. I mnogi turistički blogovi i forumi tako kažu. Nalazi se samo na 7 km od luke, praktično na magistralnom putu pa je obilazak plaža lakši, ima solidnu peščanu plažu, u krugu od 10 km se nalaze najlepše uređene plaže, mnogo smeštaja, restorana, nešto prodavnica... Ali :oops: . Gledajući slike meni je mesto delovalo toliko isprazno da sam izabrao smeštaj u Hori. Hora ima definitivno više šarma i lepše sam se osećao u večernjoj šetnji tamo a svakako sam planirao da ceo dan provodim na drugim plažama, a ne na gradskoj. Ipak ova informacija može biti važna statičnijim turistima koji vole uređene plaže sa ležaljkama jer je u tom slučaju Batsi svakako bolji izbor. I iz Hore se do svih ovih uređenih plaža može stići busom, putovanje traje oko 50 minuta. Međutim prevoz nije toliko čest i ide na svaka 2 sata. I poslepodnevni polasci su u 17:30 i kasnije u 19:45. Prvi polazak je suviše rano za povratak sa plaže, a za drugi je već pao mrak u septembru. Mnogo veći problem je što je polazak autobusa sa početne stanice uslovljen dolaskom trajekta i ako on kasni i autobus će krenuti tek kada pokupi putnike koji su stigli na ostrvo. To je super kada dolazite, ali kada čekate 20/30/40 minuta na magistrali onda to kvari utisak. Da nije bilo vetra i da su čamci prevozili do plaža kako sam ja planirao verovatno na neke od ovih plaža ne bih ni otišao.

Ovog puta ću pisati po danima obilaska pa ću malo kombinovati plaže sa ostalim znamenitostima, a sam grad ću ostaviti za kraj. Pri tome će prvi dani obilaska autobusom biti jednostavni, jedna plaža dnevno, dok sam sa autom imao ritam dve plaže i još nešto usputno.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Subota, 14 Septembar 2019, 17:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 1 – gradske plaže Neimporio i Paraporti

Nakon smeštanja u apartman poslepodnevno kupanje je bilo na gradskoj plaži Neimporio. Na moje iznenađenje plaža uopšte nije loša, samo je dosta podložna vetru pa uživanje nije bilo baš pravo. Pesak je i na plaži i u vodi, dosta je dugačak plićak, postoje tuševi i kabine za presvlačenje. Kafići su u ulici iznad plaže i oni iznajmljuju ležaljke po principu naručenog pića (svi sokovi i kafe su bili 2,5e). Na ovoj plaži sam se okupao još jednom po ranijem povratku sa obilaska ostrva. Nije moj tip plaže i ja ne bih prelazio toliki put da na ovoj plaži budem 10 dana.

Slika

Slika

Greben na kojem se Hora nalazi razdvaja zaliv na dve plaže. Na plaži Paraporti se nisam kupao samo sam je slikao sa visine. Ne postoji nikakva infrastruktura na plaži, a ovako sa visine deluje zanimljiva plaža.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Subota, 14 Septembar 2019, 17:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 2 – plaža Golden beach ili Psilli Ammos

Ima li neko ostrvo da nema plažu ovog imena? Lokalci će reći da pesak na njihovoj sija najjače i stvarno je lep pesak. Nalazi se na samo 4 km od Gavria, neposredno uz magistralu sa koje se stepenicama silazi do plaže. Parking nije veliki i dosta parkiranih vozila je bilo uz samu magistralu. Prva plaža na ostrvu koja je imala beach bar. Tokom celog dana na plaži je DJ i ima dosta mlađeg sveta i dobre ali glasne muzike. Po plakatima na prilazima plaži često budu koncerti na plaži koji počinju oko 18h i zaista sam rano ujutru naišao na dosta razbacanih limenki i opušaka koji su momci iz bara brzo pokupili. Recimo da je malo više od polovine plaže pokriveno ležaljkama, ali ima dovoljno mesta i za sopstveni suncobran. Prirodnog hlada nema. Pesak je i na plaži i u vodi. Zbog pozicije plaže ona je dosta dobro zaklonjena od vetra i zato popularna i među porodicama sa decom. Često našim turistima pripisujemo prideve nekulturnih i paradajz turista, ali ni sami Grci nisu ništa bolji, galame a na plažu dođu sa velikim frižider kutijama. Neverovatno kako sam na drugim ostrvima na kojima preovladavaju Skandinavci, Holanđani, Englezi (ne omladinci) sa istim razmakom ležaljki imao utisak da sam u biblioteci u odnosu na ponašanje na ovoj plaži. Ali osim toga plaža je sasvim dobra i uređena sa svim sadržajima (spasilac, wc, tuš, kabina, bar...).

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Subota, 14 Septembar 2019, 21:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 3 – Batsi

Posle ovog dana je već počela da me hvata depresija jer ovo uopšte nisu Kikladi već sasvim obične (ne kažem loše) plaže. A bilo mi je drago što nisam izabrao ovo mesto za smeštaj. I dalje mi deluje bezlično. Grad se nalazi u brdu u odnosu na plažu i sa magistrale se spuštate do plaže. Mislio sam tada da je previše stepenica ali sam na drugom ostrvu doživeo da ih ima mnogo više. U ulici koja se proteže uz samu plažu se nalaze restorani, kafići, pekare, prodavnice a na tim stepenicama sam samo povremeno nailazio na table ka nekim sadržajima.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Što se tiče plaže ona je dugačka i ne preterano široka, peščana i sa izuzetno dugačkim plićakom što je čini pogodnom i za decu i za neplivače. Nekoliko kafića ima ležaljke na plaži i ti delovi sa i bez ležaljki se naizmenično smenjuju. Najam je 6e bez pića. Čak mislim da na slikama plaža izgleda bolje nego uživo jer je boja vode „kao na Adi“. Na plaži se može naći i mesta sa prirodnim hladom, ali za manji broj srećnika ili ranoranilaca. Veliki parking je uz samu plažu.

Slika

Slika

Po preporuci sa foruma posetio sam Loukoubomb, kafić u kome se prave odlični lokomadesi i koji su drastično popravili moje raspoloženje.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Subota, 14 Septembar 2019, 21:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 4 – plaža Agios Petros

Ovu plažu od Golden beach plaže razdvaja samo greben, ali mi je utisak potpuno drugačiji i ovo je zaista odlična plaža. Ogromna peščana plaža, najveća na ostrvu. Ne postoji način da na ovoj plaži imate osećaj gužve čak ni sredinom avgusta kada je ostrvo najposećenije (mala digresija ali pročitah da je vikend pre 15.avgusta iz luka Pirej i Rafina ka ostrvima krenulo preko 900 trajekata). Plaža je lako dostupna, nalazi se praktično na magistrali i ima dosta veliki parking prostor. Preko puta plaže se nalaze restorani koji takođe nude besplatno parkiranje. Na plaži se nalaze tri bara i često lokalci plažu označavaju brojevima 1, 2 i 3 pri čemu je 1 deo na kome je bar Kaliva najbliži Gavriu. U tom baru ima i mnogo šarmantnih detalja. Osim na ležaljke koje koštaju 6e možete se smestiti i van uređenih delova a jedan pojas ima i prirodan hlad tamarisa.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Nedelja, 15 Septembar 2019, 10:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 5 – plaža Apotikes

Prethodni dan je bio presudan da se više na suviše uređene plaže ne vraćam i da je vreme za malo avanture. Iz autobusa sam izašao na raskrsnici puteva ka Gavriu odnosno Kortiu i pešaka se uputio niz 4 km dugačak put do plaže. Tu ne postoji stanica, odnosno osim početne i krajnje nisam siguran ni da postoje stanice nego će vozač stati gde mu pokažete, odnosno ako ste napolju i podignete ruku on će vas primiti. Karte su kupuju kod konduktera u samom autobusu, zaboravio sam da ranije napišem.

Jedna od karakteristika Androsa i skoro kulturno nasleđe je izgradnja “Kserolithies” zidova što u doslovnom prevodu znači „suvo kamenje“. Zidovi su napravljeni od kamenova postavljenih jedan pored drugog, bez spojnih materijala (cementa, lepka) već se drže samo klinovima. Njihova divlja lepota očarava kako je čovek uspeo da se bori protiv sila prirode i pretvara neplodne padine u obradivu zemlju, racionalnim korišćenjem životne sredine u svoju korist. Kako se boja kamena podudara sa okolnim stenama, ljudsku konstrukciju ne možete razlikovati od prirode. Kameni zidovi na Androsu imaju jedinstveni stil gradnje: vodoravna linija slaganja kamenja prekinuta je velikim pločama koje su integrisane u zid a često i štrče nad njim, podupirući zid poput stubova. Ova zanimljiva karakteristika kamenih zidova Androsa naziva se "stimata" (množina). Manje kamenje tamo gde se postavlja oko njega „drži“ zid do sledeće „stime“ (pojedinačne). Ovo je vrlo izdržljiv način gradnje.

Slika

Slika

Slika

Slika

Prvi deo puta je asfaltni i vodi do plaže Chalkolimiona odakle počinje makadamski put do plaže Apotikes. Sa puta sam slikao i plažu Chalkolimiona.

Slika

Put je dovoljno širok da se može kolima polako i mislim da tog dana niko drugi nije sišao pešice do plaže. Na ovoj plaži koja spada u red udaljenih, jer se ne nalazi na magistrali, sam spoznao da se na ovom ostrvu dolazi mnogo kasnije na plažu nego što sam ja navikao i to tek oko 12 pa čak i kasnije. I na mnogim plažama sam dugo bio sam, pa čak stizao i pre radnika u beach baru.
Tog dana je vetar razbijao i čak je uspeo da mi strgne kačket sa glave koji sam jurio po poljima. Ali kada pogledate slike sa plaže videćete da deluje mirno. Pravac vetra je takav da duva od obale ka pučini i pravi talasiće koji beže od obale. To ranije nisam doživeo. Plaža je dobila ime po „malim šupama“ u kojima su se preko zime čuvali čamci. Na plaži postoji bar ali i tuš, kabina, wc i to u sred ničega. Ova trščana ograda ne služi samo da vizuelno odvoji parking od ležaljki već i da štiti od vetra. Ležaljke se plaćaju 6e, a prirodnog hlada nema. Za razliku od prethodnih plaža ovde dubina počinje brzo, već posle 1m. Stene koje uokviruju plažu su naravno idealne za snorkeling.

Slika

Slika

Slika

Da je bilo manje vetra ova plaža bi meni bila fantastična. Da vidite šta je vetar uradio suncobranu.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Andros
PostPoslato: Nedelja, 15 Septembar 2019, 10:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dan 6 – plaže Zorkos i Fellos

Najzad uzimam auto iz rent-a-car agencije. Uglavnom su agencije smeštene u luci Gavrio i neposredno uz luku tako da većina turista uzima auto odmah po silasku sa trajekta. Cena za mali auto (Suzuki Alto ili Celerio) je 35e/danu sa svim osiguranjima. Začudilo me je da dozvoljavaju odlazak do plaža do kojih vodi neasfaltiran ali dobar makadamski put i samo su mi za jedan deo ostrva (sa najlepšim plažama) rekli da ne mogu kolima. Uz mapu sam dobio i par preporuka o plažama, mestima, tavernama... Benzinske pumpe se nalaze kod većih mesta, nema ih uz put, a pumpa kod Batsija radi 24h.

Plaža Zorkos je sakrivena i osamljena plaža na severnoj strani ostrva, oko 17 km udaljena od Gavria, odnosno oko 40 km severno od Hore. Šta bih mogao da napišem kada 1 slika govori više od 1000 reči. Zaliv je često pod vetrom, naročito u popodnevnim časovima. Zorkos je uspeo da sačuva tako dragocenu tišinu i da se čuju samo talasi. Ogroman je, tako da nudi dovoljno prostora za sve, ne guši, nikad se ne čini prepuno. Možete se osećati sami ako želite, mada ima i drugih kupača u vašoj blizini i istovremeno, uvek ima mesta za drugog posetioca. Evo možemo da se igramo i igre pronađi razliku između dve slike, prva snimljena rano ujutru kada sam stigao na plažu, a druga oko 14h kada sam odlazio. Idealno mesto za uživanje uz svu mirnoću i privatnost koja vam je potrebna tokom odmora.

U nekom se trenutku asfaltni put završava i par kilometara se vozi makadamskim putem koji ide na plažu. Nije baš udobna vožnja po prašini, ima krivina i nagiba, ali put je širok i može se polako. Pišem ovo samo zbog planiranja vremena jer navigacija kaže 17 km za 45 minuta. Postoji mala taverna koja radi u letnjim mesecima. Okolne stene i drveće pružaju malo hlada ako dođete ranije. Treba li da kažem da su na plaži bili i kamperi.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Plaža Fellos je fenomenalna, dugačka i peščana plaža u istoimenoj uvali i selu. Nalazi se svega 4 km od Gavria i osim poslednjih 100 m do nje vodi asfaltni put. Plaža je idealna za kupanje. Ima kristalno čistu i mirnu vodu, a plićak je nekoliko metara od obale. Najfiniji pesak i na obali i u moru i ogroman slobodan prostor idealni su za razne igre i ludorije na plaži. A ako se umorite od plivanja možete da odremate u hladu drveća koje postoji na plaži. Plaža, odnosno okolne uvalice, privlače pecaroše i ribare. Ako ništa ne ulovite tu je poznata taverna pa nećete ostati gladni. Jedina mana je što na plaži nema nikakve infrastrukture.

Na ovu plažu sam se vratio još jednom. Po preporuci iz agencije zapravo sam se uputio na plažu Pisolimionas. Ali kod plaže Fellos počinje zemljani put koji vodi do te plaže, a tog dana sam se već smorio od vožnje po makadamu pa je odluka da odustanem i uživam na Fellosu bila laka.

Kuca nije moja, ali je pravi pozer i uživa da se fotografiše.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.