Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Utorak, 19 Mart 2024, 12:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 24 April 2018, 14:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15600
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nekada davno, još u vreme zemlje Nedođije, dođe do mojih ruku jedna knjiga...

Vi već znate da sam ja knjiški moljac, pa prethodna rečenica nije nimalo čudna, osim što je to bila prva knjiga koja je do mene došla a da joj je tema bila samostalna organizacija putovanja :D
Zvala se 'Evropa za nas' i bavila se raznoraznim aspektima niskobudžetnih putovanja po evropskim zemljama, i u njoj je bilo raznih praktičnih saveta, korisnih ili ne, kako organizovati putovanje i boravak, a da nam to ne izbuši džepove baš skroz...
Davni dani... (kada je vazduh bio čist... ;) )
Situacija u životu je uglavnom takva da čovek ili ima para, ili ima vremena... za putovanja...

Ok, evo šta mi je ideja:
Ukoliko imate neko (pozitivno ili negativno) iskustvo koje nekome može da pomogne, a tiče se na bilo koji način pogodnosti na putovanjima koje su ili besplatne, ili skoro besplatne, ili predstavljaju na bilo koji način znatno jeftiniju varijantu, napišite ga ovde, dobre ideje treba da se šire među dobrim ljudima.
Glavni okidač za pokretanje ove teme je moj put u Milano, kad se u 3 dana desilo da sam imala bliski susret sa 2 ovakve nekonvencionalne situacije, i, pošto slučajnosti – kao što znamo - ne postoje, započinjem temu sa ova dva iskustva.
Odmah da kažem da ću ostaviti relevantne linkove, a zamoliću moderaciju da ih obriše ukoliko narušavaju neko od pravila (izgleda mi ok, jer nema profita u pozadini).

Dakle, da počnemo.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 24 April 2018, 14:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15600
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prva besplatna varijanta vezana je za grupu ljudi iz celog sveta pod nazivom Global Greeter Network, postoji odgovarajući link za kontakt:
https://globalgreeternetwork.info/

Ko su greeter-i?

Greeters su volonteri iz raznih gradova sveta koji mogu i žele da izdvoje svoje vreme da pokažu svoj grad turistima koji u njega dolaze, jednostavnim druženjem i bez finansijske nadoknade. Oni nisu profesionalni vodiči, znaju o svom gradu koliko znaju (uglavnom više od gostiju), ali mogu pružiti i neprocenjive informacije koje iz drugih izvora ne možete naći, ili možda i možete, ali svakako ne jednako brzo kao u direktnoj komunikaciji...

Kakve informacije?

Pa, zavisi šta vas konkretno interesuje... ipak oni žive u tom gradu.
Znaju gde su najbolji kafići/restorani u kojima vas neće odrati, jer nisu samo za turiste ili fensere... Kao i koje lokalno jelo da poručite ako želite da probate nešto autentično.
Znaju gde su pijace i kuda idu tramvaji...
Znaju gde su neki skriveni biseri koji baš i nisu na glavnim turističkim rutama.
Znaju u kom je parku genijalno mestašce za piknik.
Znaju 'prečice' do karata za događaje koji vas zanimaju.
Znaju svu silu stvari koje inače nemate koga da pitate...

Eh, ispade da sve znaju.... Pa, ako Greeter ne zna, znaju njeni/njegovi frendovi, i uvek ima koga dalje da pita :D
Ok, u eri informacija, sigurno sve to možemo naći i na netu? Možemo. Ali, pribavljanje/pregled/sortiranje i izbor zahtevaju vreme posvećeno sedenju ispred ekrana.
Čini mi se efikasnijim informisanje dok opušteno šetamo gradom i ćaskamo...
Možda i grešim, al' ja sam takvog dojma... :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 24 April 2018, 19:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15600
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kako funkcioniše cela stvar?

Opustite se, ipak ima malo interneta :lol:
Dakle, na njihovoj adresi pronađete državu i grad koji vas zanima i popunite formu za upit (što ranije, to bolje). Ova forma sadrži priličan broj raznih detalja o vama, kao i željeni datum i vreme susreta, a ima i slobodno polje gde treba da napišete šta je to što vas najviše interesuje u gradu, i generalno kakva su vam interesovanja u životu. Na ovaj način možete da birate sadržaj koji ćete videti. Ovi podaci su bitni i za uparivanje sa odgovarajućim greeter-om, koji poznaje materiju koja vas zanima, i koji može da komunicira sa vama na odgovarajući način. Pošto je ovo družba, a ne služba, pretpostavka je da i greeter treba da se zabavi u tom druženju...
Ukoliko se nađe takva osoba kojoj bi druženje sa vama odgovaralo, kontaktira vas preko mejl adrese koju ste ostavili, i dalje se o susretu dogovarate lično...
Greeter može da vodi grupice do 6 ljudi, za više od toga se gubi ceo smisao ideje.

A plaćanje?

Već rekoh, i ponoviću: nema nikakvog plaćanja. Zašto bi neko nešto radio besplatno? Možda skuplja karmičke poene?
Ovo je druženje, obostrano zanimljivo, obostrano bez obaveze. Bilo koja strana može da se povuče u bilo kom momentu ukoliko nešto ne štima...
Koliko god greeter bio ambasador svog grada, i vi ste ambasador svog...

Greeter kog sam ja upoznala je Dino, osnivač Milano Greeter-a. Kako se odlučio na to? Na ceo koncept je naišao slučajno, isto kao i ja, tako što je kliknuo na baner na nekoj turističko-informativnoj stranici. Nakon fantastičnog iskustva sa upoznavanjem greetera u Čikagu koji je govorio italijanski, što je olakšalo komunikaciju ostalim saputnicima koji nisu znali engleski, počeo je da traži ovakve kombinacije i za ostala putovanja.
A onda je odlučio da bi mogao i sam da uradi isto kod svoje kuće, da upoznaje nove ljude iz drugih zemalja i provodi neko vreme sa njima. U Milanu trenutno ima 5 greeter-a, i dali su sebi zadatak koji su smatrali realno dostižnim, da svake nedelje dočekaju bar 3 gosta, ako ne budu mogli sve prijavljene. Za godinu dana koliko rade, uspevali su to, samo im se u dve nedelje do sada desilo da su imali više zahteva nego što su mogli fizički da stignu...

Priču o tome kako smo se družili Dino i ja možete naći na temi Milano, un città differente, gde mislim da je u priličnoj meri prenet neobavezni štimung naših razgovora...

Ima li greeter-a kod nas?

Proguglajte... :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 24 April 2018, 19:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15600
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Druga besplatna opcija je bila Milano free tour

Besplatan obilazak grada pešaka, u trajanju od 3,5 sata, sa licenciranim vodičem. Ove ture u Milanu su svakodnevne, sa početkom u 10:00h i polaznom tačkom kod katedrale. Potrebno je da se prijavite na http://milanfreetour.com/

A ako se desi da ih sretnete negde usput (svakako ćete ih prepoznati, vodič nosi ogromni jarko žuti kišobran sa natpisom 'Milano free tour' (rain or shine) ), slobodno pitajte da se priključite. Ne znam ima li vodič ograničenje na broj lica u grupi. EU generalno ima to neko ograničenje od 30 turista po jednom vodiču, pa ako grupa ima više ljudi, moraju se najmiti i više vodiča... No, to su neke druge priče, kako oni štite ne samo svoje turističke radnike, nego i svoje kulturno nasleđe...

Ovo je bila potpuno različita vrsta zabave, jer vodič jeste bio beskrajno zabavan, nepresušni izvor ne samo istorijskih podataka, nego i anegdota i tračeva jednako iz davnih kao i nama bliskijih vremena...

Opcija koju vredi istražiti, za bilo koji grad gde idete.

Iskreno rečeno, da nisam srela grupu tamo u gradu, nikad mi ne bi ni palo na pamet da uopšte postoje takve varijante, imajući u vidu da većina tih organizovanih tura koje na netu možete naći koštaju poprilično, čak i kad nisu reklamirane kao 'privatna tura'...

E sad, što se tiče free karaktera... ova tura jeste besplatna, ali se bakšiš na kraju obilaska prihvata, ukoliko i koliko god procenite da vam je ok...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 25 April 2018, 07:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11130
Сви знамо, а и да не знамо, можемо да претпоставимо, да су улазнице на локалитете у Грчкој папрено скупе и тако нпр. улаз на Акропољ кошта 20 евра, Микена, Епидаурус, Олимпија су по 12 евра, итд. У суми сумарум, скупи се.

Е сад, постоје дани у години кад је улаз потпуно бесплатан, па неко тако може планирати посету ових локалитета.

Free admission days
6 March (in memory of Melina Mercouri)
18 April (International Monuments Day)
18 May (International Museums Day)
The last weekend of September annually (European Heritage Days)
28 October
Every first Sunday from November 1st to March 31st


Извор: http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=2384

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Maj 2018, 15:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19520
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack, bravo za ideju! Pero, bravo za prikljucenIje! :D :ljubac: :ljubac: :ljubac:

Korisne informacije, lepo prezentovane! :bravo:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 03 Jul 2018, 20:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15600
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Evo još jedne mogućnosti: Besplatna tročasovna pešačka tura po Veroni

http://freetourverona.org/

U poslednje vreme ovakve ture se izgleda mogu naći u više gradova, tako da vredi istražiti tu opciju po netu, gde god da putujete...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.