Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Katići kod Ivanjice
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kada hocu da odmorim dusu, ali stvarno, i da napunim baterije, odem u selo koje se zove Katici.

Selo se nalazi izmedju Ivanjice i Arilja, na obroncima planine Mucanj, na nadmorskoj visini od tacno 1041 m, na 210 km udaljenosti od Beograda. Do Katica se moze doci Ibarskom magistralom (preko Cacka, Pozege i Arilja) ili preko Divcibara (kraci put). U tom selu postoji domacinstvo, koje se decenijama bavi ugostiteljstvom, a vec duze vreme i seoskim turizmom. U tom poslu ucestvuje nekoliko generacija te familije i svi slozno doprinose da se dobar glas o njima nadaleko cuje.

Pansion "Obradovic" ce vas prigrliti i, verujem da cete mu se uvek vracati. Mi smo ih "otkrili" putem neta 2006. godine i do sada smo bili nebrojeno puta- u sva godisnja doba, za sve moguce praznike, na proslavi porodicne slave, zenidbi sina jedinca... :) . Parola im je "Udahnite Mucanj!", a oni ce se potruditi da vam organizuju i izlete po okolini, pentranje na vrh Mucnja (turistickim vozicem), obilazak kanjona Uvca, Savinog izvora...

O ovom selu i pansionu pocela sam da pisem pre 6-7 godina, na jednom drugom mestu...planiram da temu zapocnem "prisecanjem" na te dane, "Dnevnikom boravaka u Katicima"...u tom smislu, postavicu delove svojih starih tekstova...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:40 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 21. Sep 2008 - 23:58

"Evo, prodje vikend, a za isti...ispunjen plan- obisli Katice! Vreme je bilo grozno, ali tamo se prezivi sve. Ovo je trebalo da bude jos jedan letnji obilazak, obzirom da smo kalendarski jos u letu (nesto imam blokadu, je l' se tako kaze?!) :mrgreen:

Krenuli smo u petak u 14 h, izlazak iz grada je trajao toliko da smo mogli snimiti i "Dugo toplo leto"( serija). Citav sat! Po izlasku na Ibarsku magistralu "uhvatismo " se puta prema Cacku, a preko Ljiga ( nikad nismo obisli Struganik i rodnu kucu vojvode Zivojina Misica), Gornjeg Milanovca (stalno planiram da "orobim" "Metalac"), Medjuvrsja (u blizini centrale je restoran na vodi "Santa Maria" jedini u kome sam jela riblju corbu i dopala mi se jer od nje nije otpadao jezik od ljutine!), Ovcarsko-Kablarske klisure (tu mi svaki put bude krivo sto ne stignemo da obidjemo nijedan od silnih manastira, nema sanse da ih sve popamtim, ali probacu da se setim... Jovanje, Nikolje, Uspenje, Sv. Trojice, Sretenje, Blagovestenje, Vavedenje, Vaznesenje, Ilinje, Preobrazenje) kod Cacka, sveta mesta koja su u narodu poznata kao Mala srpska Sveta Gora. Zatim put nastavismo preko Pozege i Arilja i u mestu Prilike skrenusmo nadesno i uzbrdo ka selu Katicima (bitno je znati da se od table na kojoj pise Prilike, a zatim- "Katici 14 km" ide pravo jos 300-tinak m, pa se onda skrene). Desno gore iznad puta vidi se crkva sa plavim krovovima.

Bilo je radova na putu, mokar kolovoz pa nismo jurili. U etno-apartmane porodice Obradovic stigli smo oko 18.30 h (bas je potrajalo). Inace ima jos jedan put do tamo, preko Divcibara, kraci za oko 30 km i putuje se, u normalnim okolnostima, oko 3,5 h. Zbog radova na putu ovog puta nismo tuda isli.
Docekali su nas divni domacini, koje posle 2,5 godine i velikog broja dolazaka smatramo svojim prijateljima. Oni se porodicno bave turizmom i ugostiteljstvom. Biznis je davno, pre vise decenija, zapoceo deda Tiosav, koji je dugo drzao kafanu pored kuce, da bi posao preuzeli njegovi sin i snaja (uz zdusnu pomoc zene i cerki!) i kao poslednji - ukljucio se unuk. Sada i njegova devojka ucestvuje u poslu (priprema hrane, posluzivanje gostiju u kafani). Vise puta su bili u novinama i na TV- u kao uspesni ugostitelji, a 2005. godine dobili su nagradu "Turisticki cvet" kao najuspesniji u svom poslu.

Nastavak sledi... "

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:40 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 22. Sep 2008 - 13:39

"Dakle, stigli smo oko 18.30 h. Da napomenem da smo napravili kratku pauzu za ispijanje kapucina i maciatta na OMV pumpi iza Cacka (buduci da smo na ranijim putovanjima zastajali na pumpi kod Lajkovca, a ista se pretvorila u lokalni bircuz, sto mi se nikako ne dopada, a cekanje da te primete se oduzilo na pola sata, plus zaboravise sta smo nas dvoje i narucili, dakle TU OMV pumpu zaobici u sirokom luku!)

Docekali su nas nasi ljubazni domacini sa domacom rakijom, slatkim od kupina i kafom i, mada je bilo svega 4 stepena, bilo je toplo oko srca! Slika Dok smo razmenili par informacija o tome sta se kome dogadjalo u medjuvremenu, bilo je vreme za veceru: specijalno pecen ivanjicki krompir, mlad i stari kajmak, domaci sir, salata od pecenih paprika, paradajz, domaci hleb (kome je trebalo uz krompir?!), domace kiselo mleko i za kraj- parce torte (mljac, mljac, da prste pojedes, ko hoce dacu mu recept!) Fotke cu naknadno ubaciti, ili cu ih "gurnuti " u MFT.
Posle vecere, buduci da je bilo suvo, krenuli smo u setnju putem ka Kokinom Brodu. To nam je uobicajena marsruta kada hocemo da se dobro prosetamo, a da idemo po cistom putu i ne blatnjavimo se. Bilo nas je osmoro i tako smo se lepo isceretali i nadisali svezeg vazduha. Pri polasku smo naleteli na "lokalce", likove koji su nezaobilazni deo "folklora"- direktora skole (koja je nekada okupljala 700 djaka , jer su deca iz svih okolnih sela tu dolazila, a sada ih ima 70-ak; velika skola koja ima ogromnu fiskulturnu salu (mnoge beogradske skole kubure sa tim!), vlasnika lokalne kafane, njegove radnike, vlasnika jedne od 2 prodavnice u selu... Videli smo da se otvorila nova kafana i da je dobila i bastu... kafana do kafane...

Pansion "Obradovic", koji se nalazi u samom centru sela, bio je kafana, kojoj je nazidan jos jedan sprat. Na spratu se nalazi 5 soba (dvokrevetne, trokrevetne i 1 cetvorokrevetna), a u prizemlju kuhinja, trpezarija sa bibliotekom imaju saradnju sa "Narodnom knjigom"), kafana-kafic, ne znam kako bih to nazvala, jer nije bircuz nego lep topao prostor sa kaminom, sredjen sa ukusom, koji sluzi i kao dnevni boravak za njihove goste, cist toalet u sklopu svega...

Tu se vratismo da se okrepimo posle setnje i zime... vruc caj, uz koji se servira limun i med u specijalnim plasticnim posudicama, suvi keks sa cimetom. Ili fenomenalna domaca rakija u minijaturnim cokanjcicima (rakiju mrzim, ali kod njih je pijem i ja! :) ) ili nes sa puno slaga, preliven cokoladom i "proboden" piskotom sa slamcicom i reket-kasicicom (ni u Bgd-u se ne sluzi tako!) ili topla crna ili bela cokolada, ili kuvana rakija ili vino... izbor je veliki. :P

Zene odigrase partiju jamba, muski preferans, u pozadini se cula probrana sentis domaca i strana muzika... na TV-u je isao dobar film bez tona, da niko nikog ne ometa... Atmosfera- da pozelis! Ovo drustvo koje je bilo je vec uigrano, samo sto svaki put neki par dovede nekog svog novog, tako da izgleda sve isto, a ipak je malo drugacije. Jos niko nije bio da mu se nije svidelo!

Da dodam da se domacice dogovaraju sa nama sta cemo za sledeci ili sutrasnji obrok, ako postoji problem da neko ili njegovo dete "to nesto" ne voli da jede, uvek postoji alternativa- prosto, nece dozvoliti da iko ostane gladan i nezadovoljan. Takvi su!

Kraj 2. dela "

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:42 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 22. Sep 2008 - 15:30

"Dok smo mi tako uzivali, ususkani u toplinu ovog doma, stize vest da sutra ujutro od 7 h do uvece do 19 h nece biti struje (sto znaci ni grejanja za one koji imaju radijatore u sobama i apartmanima). Na mom licu uzas! :o Jedini uslov za boravak BILO GDE je da bude cisto, ima vode (kakve god) i da se zimi mogu ugrejati, a leti rashladiti. Jos kad domacini rekose da u istom periodu nece biti ni vode, skupila sam se kao cvarak na 4 stepena!

Razradih taktiku: naviti sat da me probudi u 6.30, da iskoristim kupatilo, proluftiram apartman i stignem da zagrejem koliko-toliko dok ne nestane struja! Sve tako i bi! Onda se vratih u krevet da doknjavam koliko mi se hoce. Sledece budjenje je bilo u 10 h! Brzinsko umivanje iz flase i juris na dorucak! A tamo- sve ono sa dobrodoslice, pa jos i jaja na oko, sir, kajmak, vruce projice i domace kiselo mleko (ako to ne volite, dace vam mleko, jogurt, sok, sta se dogovorite), one sjajne paprike...mljac, mljac! Uvek je u opciji domaci dzem ili nesto drugo po dogovoru...

Kratak odmor posle dorucka u "salonu" i dogovor gde cemo dalje... bilo bi tu planova, ali pala kisa i ne staje...kisobrane u ruke, pa pored lokalne skole u setnju...ka necemu sto se zove Bela crkva (za ovoliko puta nisam tamo bila, ali ima puno da se pesaci nizbrdo- uzbrdo!) Tako smo hodali, slikali, hodali i kad sam se vec dobrano smrzla, neko rece:"Dosta je, bas je hladno!", a drugi dodadose da nismo jos ni na pola puta! :shock:

Vratili smo se rumeni i mokri od znoja, pa pravo pred kamin, vruc caj u ruke...citanje novina u polumraku...bas je bilo lepo, bez sale...zezanje samo tako! :mrgreen:

Sledio je poziv na rucak, a za stolom: iz cinije se pusi domaca supa, u drugoj ciniji sarme sa suvim mesom, u trecoj pasulj, tanjiri sa paprikom i paradajzom, sir, kajmak, vruc domaci hleb. Na kraju stize i torta!

E, tu odlucim da pojedem sarmice i zavrsim tortom (2 parceta, razume se! :D ), a pasulj i salate drugom prilikom!

Dovde je sve bilo samo da pozelis! Onda resimo da se razidjemo na kratak odmor ( treba i od tolikog uzivanja predahnuti!) To je bila greska!

Nisam ranije u prici navela da pored te kuce u kojoj su sobe za izdavanje Obradovici imaju i nekoliko kuca-brvnara apartmanskog tipa, potpuno opremljene za samostalno spremanje klope (sto se, obzirom na cene klope kod njih uopste ne isplati!). Mozete nesto sitno spremiti, kuvati kafu, caj, deci griz ili slicno, ali to ce vam i oni napraviti, a cene pica (kafa, caj, su smesne i ne isplati se ni sudove prljati i prati za toliko).

Dve brvnare su za 4 osobe najvise i greju se na drva, jedna polubrvnara ima dva 4-orokrevetna apartmana za izdavanje i potkrovlje koje koriste necujni i nevidljivi domacini kad je sve krcato i bas kad je nuzno. Odskora imaju i apartman za do 7 osoba (bili smo u njemu pre mesec dana sa drugim drustvom- fenomenalan je!) Ima prizemlje sa jednom spavacom sobom (za jednog), velikim kupatilom koje je opremljeno djakuzi kadom i tus kabinom, veliki dnevni boravak sa trpezarijom i kuhinjskim delom u kome mogu jos dvoje da spavaju, kaminom u njemu i prostranom terasom ispred; na spratu su jos 2 spavace sobe- jedna sa 2 odvojena kreveta i jedna sa bracnim i mislim da obe imaju svoje terasice (soba sa bracnim krevetom ima, to znam!)

Jedini promasaj, po meni, je sudopera ugradjena na pocetku kuhinjskog dela pod kosim delom krova, ali meni to nije predstavljalo nikakav problem (mada je to drustvo bas jelo i pilo van onoga sto smo imali u ponudi)!

One dve brvnare "na drva" su dvoetazne- dole kupatilo, dnevni boravak, trpezarija, kuhinja; gore- spavaca soba. Nasa "miljenica" je sredisnja kucica koja se zove "Snezana" i to gornji apartman. Tu imate radijatore, i kad je sve o.k., tj. nema vanrednih popravki kao sto je sad bilo, na debelom minusu u vesu mozete da se setate!

E, vratismo se mi u svoj mili apartman- a on hladan! :)

Kraj 3. dela "

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:43 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 22. Sep 2008 - 22:25

"Resismo da se malko zgrejemo, ispod jorgana, cebeta, ledja uz ledja, obuceni kao da smo negde na Himalajima... Muz je ubrzo zahrkao, a ja sam se polako ledila...ruke...pa noge..a onda su se stvorili stalaktiti i stalagmiti na nosu! Vrtela sam se, vrpoljila i bilo mi je samo sve hladnije. Tako su prolazili vekovi...i dragi se probudio, a ubrzo je dosla i struja. Sisli smo do pansiona, koji je udaljen oko 200m od nase kucice. Nase drustvo, koje je nocilo u samom pansionu je vec uveliko pilo kaficu, mi se pridruzili, a ubrzo nosevi su nam najavili veceru- mirisala je gibanica u celom prostoru! Dakle za veceru: gibanica, tikvanik, jogurt...ubismo se od klope! Da li prosetati po kisi? Dodjose neki ljudi, sedose da popiju kafu i rekose da su upravo dosli iz Sjenice i da tamo pada sneg!?
Pala je odluka da odigramo partijicu jamba i karata, pa na spavanje! Za sutradan nam je opet bilo najavljeno da od 7 h nece biti struje...

Vecali smo sta da radimo, jer je plan bio da sutrasnji dan provedemo u nekoj aktivnosti...palo je spavanje, sada u toplom apartmanu, muz je gledao film, a ja sam nadoknadjivala propusteni san...

Jutro...kisa i dalje pada...hladno je, veverica nam pretrcala put...lokalni kucani nam se motaju oko nogu, traze drustvo i oni, pitomi su i slatki...

U trpezariji mirisu ustipci...bez kafe pravo idemo na dorucak, a kafu cemo posle meraciti! Uz ustipke stizu opet kajmak i sir, domaci dzem od sljiva i dzem od paradajza, kiselo mleko.

Kafa, setnja oko pansiona i kucica, pakovanje, pozdravljanje, pokloni u vidu domacih proizvoda, bez kojih nas nikad ne pustaju i- pokret!

U povratku, u Gornjem Milanovcu zastajemo kod "NORVESKE KUCE" da popijemo kapucino. Godinama prolazimo pored ovog restorana i privlaci nas njegov oblik vikinskog broda i eto- svratismo! Iznutra me razocarava, jer je prilicno propao, ali toalet je cist, kapucino pristojan, osoblje izuzetno ljubazno... Na spratu se nalazi muzej...I tada upitasmo konobara da li je to privatno vlasnistvo, koliko je staro i zasto se tako zove. Sve suprotno od onog sto sam mislila . To je drustveni objekat, izgradjen 1987. god. na inicijativu logorasa tog kraja koji su bili internirani u Norvesku tokom drugog svetskog rata i koji su inicirali stvaranje Drustva srpsko-norveskog prijateljstva, pa je ideja bila da se izgradi takav objekat i tu pozivaju prijatelji Norvezani na susrete. Muzej je mali, potresna slika tog vremena.
Stizemo kuci, voda, struja, sve je sad u redu...

KRAJ

Sto se tice cena, pogledajte na njhovom sajtu, da ne bih dala neku pogresnu informaciju. Mozete ih pozvati i dogovoriti se sve sa njima, a i reci da su vas preporucili Vesna i Zoki. Mislim da cete biti zadovoljni i da cete se vracati, kao i svi njihovi gosti koji su ikada tamo bili! Da napomenem da nikada nismo imali ovako lose vreme...to sto se desilo sa vodom i strujom je nesrecan sklop okolnosti, a domacini su ucinili sve da nam u tim uslovima bude sto prijatnije i zato im porucujem: Obradovici, volim vas! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 22. Sep 2008 - 23:12

"Kada je lepo veme i mogucnosti za zujanje su vece: domacini te odvezu turistickim vozicem na vrh Mucnja, odakle puca pogled ka Torniku, Goliji...tu se nalazi izvor Savina voda koji ima "lekovitu" moc, kazu da ko se umije vodom sa njega ozdravice, popravice mu se vid, tako nekako...

Kanjon Uvca...pa nije daleko odatle ni Zlatar, Zlatarsko jezero...

Domacini su napravili lepu bastu iza pansiona, sa suncobranima, stolicama, drvenim lezaljkama i bazenom...letnja varijanta, a za klince bi bilo lepo da ih tamo povedes na sankanje...znas kakav je sneg! Lep, beo i debeo!

Ako ne ides svojim kolima, mozes autobusom do Prilika, a tamo ce te domacini sacekati i prevesti do kuce. Isla sam i tako!"

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 18:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 23. Sep 2008 - 01:23

"Zaboravih da kazem da od pansiona, pa pored kucica, prolazi tzv. "Staza zdravlja", dobra setnja kroz sumicu; imas setnju do Maca (obliznjeg sela gde domacini imaju rodbinu, super su!), moze se napraviti (ako ides kolima) izlet do sela Zlakusa, kupiti neka grncarija za po kuci, (ali i za poklon), obici Terzica avlija (etno-kuca sa dvoristem, potocicem, izlozbenim i prodajnim prostorom, lepo za videti, ulaz je bio 100 din po osobi), u okviru toga imas i restoran pokriven nastresnicom, sa domacom kafom i sokovima, rakijom, nema ono kapucino, nes, bar nije bilo prosle godine), Potpecka pecina... Mi smo par puta pravili "iskorake"- budemo par dana u Katicima, pa se vracamo kuci tako sto odemo i obidjemo Studenicu, Milesevu...

Mozete prosetati kroz Ivanjicu (meni je simpaticna) i popiti nesto u renoviranom hotelu "Park" ili restoranu "Vodopad" (interesantno)...

Ako imate vise dana, pa zahvatite i radne, predlazem da svratite u prodavnicu "Prolece" u Arilju i pazarite nesto iz njihovog asortimana vesa, pidzama, bebi-dolova...na tom pravcu ima i trenerki pamucnih i od mikrofibera. Naravno, tu je i "Jasmil". Svaki put kad se zadesimo tamo, kolektivno idemo u kupovinu gaca i potkosulja, carapa i ostalog, da se ljudi koji to drze sigurno pitaju da l' smo normalni i idemo li goli kad smo malo-malo pa kod njih! :) :)

U Ivanjici se nalazi i rehabilitaciono-zdravstveni centar koga domaci od milja zovu "Anemija". :mrgreen:

Sta jos imamo: "Proleter"-fabrika carapa, Fabrika tepiha Ivanjica, "Javor", a na glavnoj raskrsnici u gradu se na relativno malom prostoru nalazi spomenik cica-Drazi, palim borcima u drugom svetskom ratu i onima koji su pali u poslednjim nasim vojevanjima.

Sredinom avgusta bio vasar, a u blizini je i Guca...

Pa, nije dosadno! Ako vam se ne seta, mozete igrati odbojku u sali skole (dace vam direktor skole kljuceve) ili fudbal na terenima okolo, a leti se beru kupine i maline (pola skupis, pola pojedes, mmmm...), ujesen se beru jabuke ... "

Ovo su samo isecci u kojima sam opisivala ljudima pansion, porodicu Obradovic i prirodu koja ih okruzuje...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Avgust 2014, 19:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 23. Sep 2008 - 20:19

"Sve sobe u pansionu imaju svoje kupatilo, osim jedne dvokrevetne, koja IMA svoje kupatilo, ali ono nije u okviru sobe, vec je prekoputa nje. Apartmani i sobe imaju peskire (ovo mi je vazno, jer sam godinama vukljala SVUDA peskire i bademantile, ovde ne nosim!"

Napisano: 24. Sep 2008 - 00:56

"U gornjem redu su slike jedne od soba u pansionu i stepenice kojima se silazi do trpezarije i kafica; u donjem redu , na prvim dvema slikama je restoran "Vodopad" u Ivanjici i pravi mini-vodopad pored njega, crkva u Arilju i pogled sa vrha Mucnja.

Na slikama u gornjem redu je unutrasnjost pvog apartmana-brvnare, a u donjem redu se vidi kako izgleda pansion pod snegom, selo pod snegom, a sneg je napadao ovoliko samo preko noci, prosle godine za Djurdjic; ne brinite da cete ostati zavejani, tamo dva puta dnevno prolazi cistac snega i sve je pod kontrolom da bi se turisti prijatno osecali. "

Napisano: 24. Sep 2008 - 11:02
"Hotel "Park" je renoviran pre par godina, restoran izgleda bas lepo. Od spolja ne obecava mnogo, ali mi se unutra dopada.
Videla sam jos kafic koji se nalazi preko puta parka cini mi se da se zove "De Gol", delovao mi je simpaticno.
Mi smo sa domacinima isli kuda su nas vodili i posle svaki put pravo do "Vodopada" ili u glavnu ulicu da muski ispazare kosulje, a zene da, u jednom India shopu kupe interesantne case-solje za kuvanu rakiju i vino, nismo nesto bas prospartali.
Ja jos registrovala, u prolazu, kakve nazive daju kafanama ("Bife kod Kice", itd.) "

Napisano: 28. Sep 2008 - 10:56

"Kao sto se iz mog izvestaja vidi, tamo se moze i po najgrdjem vremenu! A ovog puta je bas bilo tako: hladno i kisovito, delimicno bez vode i struje, a meni je bilo super! Da znas da upravo mislim na to da sam se u proslu nedelju tamo probudila- pa mi bas nedostaje.

Rekoh da sam probala sva godisnja doba, suncanje, brckanje u bazenu, setanje po vejavici, ma sve...I uvek je lepo, samo je pitanje sta ti kog trenutka treba: ako ti treba bas odmor i san- mozete komotno sami da idete; ako je vreme lepo, sakupite drustvo i imacete avanturu! :op-op:

Napisano: 16. Nov 2008 - 21:32

"Prvo- veliko "HELLO" svima! Upravo se vratismo iz Katica i omiljenog nam pansiona!
Da li treba da kazem da nam je bilo super? :D Bili smo na slavi kod Obradovica (nas sestoro, tri para...stalni i redovni gosti! :bez-zuba: ) Od nas ljudi ne mogu da zive! Malo-malo, pa eto nas! Salim se! Volimo mi njih, a vole i oni nas!

Tako su nas primili, tako ugostili , a ispratili nas, svaku porodicu sa po gajbom domaceg soka, teglama zimnice, kolacima- slavskim...uf, uf!"

"Tamo IMA puno snega, ali da li ce biti u januaru- ne mogu da tvrdim! Prosle godine u ovo vreme bili smo zavejani (naravno, cisti se dva puta dnevno, ne brini!), danas je bilo suvo kad smo polazili, ali vec za sutra su ga najavili za visine vise od 900 m, a Katici su na 1040 m.

"Postoje 2 prodavnice, tipa bakalnice, u kojima se mogu naci najneverovatnije stvarcice, ali, ako hoces da kuvas- ponesi meso (u apartmanima imas frizider sa frizom). Sve to AKO zelis da kuvas!
Ja bih ti, licno, preporucila da to ne radis; mozda bude jeftinije, ali ono sto kod njih dobijes u pansionu za klopu, ti ne mozes da spremis za te male pare! Dakle, supa, sir, kajmak, glavno jelo s mesom, salate, domaci hleb, proja, desert...Kako hoces!
Sa domacinima se SVE mozes dogovoriti- za menjanje peskira, ako deca nece da jedu ono sto je spremljeno- spremice, po dogovoru s vama, nesto drugo...
Sto se peskira tice, mi najcesce tamo idemo na produzeni i kratki vikend, tako da mi nije potrebno "cesce" menjanje, a kada sam isla na nedelju dana, em sam nosila i svoje, em mozes da im trazis, nije problem...
Jedini problem ove jeseni i zime je VODA, tj. ima je povremeno, a to NIKADA do sada nije bilo problem. Trenutno im je neresiv, ali- POZOVI: PITAJ, pa vidi da li ti odgovara!
Ja sam vrlo komplikovana i USLOV za boravak negde mi JESTE voda, ali, kad ja preziveh- mogu svi!
Put nije naporan, meni bar; najbrze smo stigli za 3h 15 ', najduze 4 h 30'. Nema nekih krivincina, a moze se napraviti lepa pauza na splavu "Santa Maria" na ulasku u Ovcarsko-kablarsku klisuru, iz pravca Cacka...prijatan ambijent, dobra riblja corba (ne ljuta, mogu i deca da jedu)."

Napisano: 16. Nov 2008 - 23:26

"Evo ovako: gazde su prikacene na dva rezervoara, na jedan je "povezana" njihova kuca i pansion (glavni), a kucice iznad pansiona i nedavno renovirani hotel "Logos" na drugi- seoski. Zbog letosnje suse imaju problem sa punjenjem rezervoara, pa- dole imaju vode UVEK, a u kucicama NE, tj. kada se malo napuni oni puste...Kazu da ce se snaci za Novu godinu, a posle ce resavati taj problem, pa se nadaju da ce sledece godine DEFINITIVNO biti resen problem.
Mi smo jesenas bili dvaput u kucicama TAKO, sa tim povremenim ukljucivanjima i nije bilo strasno!"

Napisano: 20. Nov 2008 - 16:05

"Zenski svete! Nikako da vam kazem: svaki nas odlazak u Katice pocne ili se zavrsi - pazarom gaca, majica i ostalih artikala od pamuka, jer- to zna svako dete- Arilje je mesto gde se sije ves od kvalitetnog pamuka.
Dakle, ne mogu reci "svako", ali veliki broj domacinstava ima neku proizvodnju tog tipa, tamo nema nezaposlenih, a bila sam svedok toga da rade i praznikom! Jedni rade carape, drugi donji ves, majice (atlet, kratkih, dugih rukava...), pidzame, spavacice, bademantile, trenerke...kosulje...
Tamo se nalazi i "Jasmil", znate da ih reklamiraju Daca i Nata, koji ima robu "u vise klasa", tj. za neke smesne pare se mogu kupiti te krpice ako imaju "gresku" koju trazite lupom!
Ja sam sad uzela bodi majice koje su kostale bukvalno 100 dindzi! Mogu da ih nosim uz farmerke komotno! (ne sme-ta ni-sta!) Pidzame su bas lepe, a duplo jeftinije nego da odete sad ovde negde u prodavnicu da ih kupite! Jedna nasa prijateljica nam je rekla da ISTU pidzamu koja je ovde bila preko 4500 dinara tamo je platila 2200 din! To je "krupan" proizvod, ali ja sam uzela potkosulje za 125 din, sa grescicom koju nisam nasla!"

Napisano: 20. Nov 2008 - 20:12

"A, pa ne pazarim svaki put ISTO, ali- nakupilo se toga! :D (ja sam, inace, za poneke stvari, megaloman!)
Jednom budu pidzame, drugi put bebi dolovi, pa carape, pa potkosulje, majice, muske pidzame...gace raznih vrsta, boja i velicina... :D
Zaboravih da kazem- omiljena "fabricica" mi je "Prolece", radnja sa trenerkama "Mitex", volim i "Jasmil" zbog lepih potkosulja, bodi majica, pidzama i spavacica, a ovog puta su nas nasi domacini uputili na "mini-mlekaru"- "Moravica" gde smo pazarili onaj specijalitet "pavlaka u paprici" (kiseloj, kao neka vrsta zimnice..); davnih godina smo se davili u istoj iz Nove Varosi, a ova je iz Arilja.
U Ivanjici, koja je "na drugu stranu" od Arilja i Katica, se nalazi Zavod za prevenciju, lecenje i rehabilitaciju bolesti krvi, a ujedno je i vazdusna banja i tu se lece razne respiratorne smetnje...
Domaci ga, od milja, zovu "Anemija". :D :)"

"Ma, ljudi, da nisam jednom, sasvim slucajno, otisla- propustila bih veliku stvar u zivotu!
Na povratku kuci, jednom smo svratili u selo Zlakuse i tamo, opet po preporuci domacina, pazarili neku grncariju- posudice za kiselo mleko, djuvecare od gline...i obisli etno domacinstvo "Terzica avliju"...Lepota!
Ostalo nam je da vidimo Potpecku pecinu, koja je tu u blizini...
U par navrata smo obilazili i manastire; jednom Studenicu, drugi put Milesevu, pa crkvu u Arilju, pa isli na Uvac... "

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 27 Avgust 2014, 21:00 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
gde su slike pefka? :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Avgust 2014, 10:35 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Pef bravo za opise.
Što se slika tiče, potrudiću se ovih dana, da dam svoj mali doprinos u slici. Možda dodam I koju rečenicu iako je Pef več sve rekla. :clap:

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 30 Avgust 2014, 00:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bice! :)

Zamislila sam da prenesem svoje utiske, "staro pisanje", slike...sve odjednom...ali, nisam mogla, pa ste me "uhvatili u pola posla"! ;)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Septembar 2014, 09:40 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Evo da ispunim obećanje vezano za slike.
Ima toga dosta pa ću krenuti tematski, po godišnjim dobima. Počinjem od jeseni koju ne volim jer ona označava kraj leta, ali ume da bude tako lepa i umiljata da joj uglavnom opraštam.

Deo sela viđen sa Mučnja

Slika

Mučanj je vrh koji dominira iznad sela sa nekih 1500 m nadmorske visine. Kad god se popenjem na Mučanj bude mi muka jer uvek iz nova shvatim kako je Srbija mala. Sa Mučnja se vide Bjelasica i Durmitor (MNE), Tornik i Tara (i neke planine po BiH kojima imena ne znam), Ovčar i Rudnik, cela Golija (duža je od 30km), Javor, Kopaonik i ko zna koji još vrhovi.

Selo iz daljine

Slika

Malo bliže

Slika

Negde u blizini sela

Slika

A u selu

Slika

i naravno

Slika

Kojih ove godine nema ni za lek (mislim na šljivku, naravno ) a kamo li za pojesti, knedele, pekmez...

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Septembar 2014, 09:54 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Slike iz neposredne okoline

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 20 Septembar 2014, 20:55 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
DEXT :bravo: Što nema šljiva za gomboce i pekmez nije ni strašno, al što nema za rakiju, to je već tragedija :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 20 Septembar 2014, 21:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Znam ja gde ima rakije! :op-op:

Dext, prevazišao si sva očekivanja! :bravo:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.