Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:30

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 76 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 15 Septembar 2020, 10:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: za reč.
Nisam ni pomislila da fotkam, a toliko je taj sjaj delikatan da ne verujem da bi uopšte bilo zabeleženo aparatom. Ljudsko oko je mnogo savršenije…

A priroda je neopisivo lepa i moćna. Svašta ima tamo po tim krajevima da se vidi i doživi.
Slike su bleda predstava, tek da se zainteresuje čovek da ide sam da istražuje ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 15 Septembar 2020, 11:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:ljubac: Verujem da se efekat kamenčića ne bi video dobro. :( Ipak si na mnogim drugim fotkama i rečima uspela da dočaraš tu lepotu! :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 15 Septembar 2020, 23:04 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
jack je napisao:
A priroda je neopisivo lepa i moćna. Svašta ima tamo po tim krajevima da se vidi i doživi.
Slike su bleda predstava, tek da se zainteresuje čovek da ide sam da istražuje ;)
:text-bravo:

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 16 Septembar 2020, 09:34 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 17 Septembar 2014, 03:36
Postovi: 1093
Lokacija: NS, Vojvodina
jack je napisao:
:ljubac: za reč.
Nisam ni pomislila da fotkam, a toliko je taj sjaj delikatan da ne verujem da bi uopšte bilo zabeleženo aparatom. Ljudsko oko je mnogo savršenije…

A priroda je neopisivo lepa i moćna. Svašta ima tamo po tim krajevima da se vidi i doživi.
Slike su bleda predstava, tek da se zainteresuje čovek da ide sam da istražuje ;)


Slazemo se ....Odusevljen sam slikama i tekstom.... pun pogodak

Ne znam da li rade u punoj velicini za zid ....slike su za fototapet..sa JACK potpisom

_________________
http://youtube.com/@Bokins

https://www.putistinazivot.org.rs/


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 02 Maj 2021, 14:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za nastavak Divčibarske priče, kao tizer - jedna krozprozorska...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 19 Maj 2021, 08:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, bio je još jedan praznični dugi vikend na ovoj planini, i još malo skitanja po lepom vremenu.
Smatrajmo da je lepo svako vreme bez padavina :D

Odabrali smo da pogledamo izbliza najveći vodopad na Divčibarama, vodopad Skakalo, na reci Manastirici, koja izvire pod vrhom Kraljev sto. O visini vodopada ima različitih podataka (ko još veruje da je na netu istina i samo istina…), pa postoje procene da je visok 20 ili 30 metara. Ja bih rekla da je onaj prvi slap visine 20, a do dole ih skakuće još nekoliko, pa je moguće da je ukupna visina 30. U svakom slučaju – ozbiljan vodopad. Ovako u proleće, huk se čuje još sa puta…

Do njega se stiže obeleženom stazom, i zaista svaka čast Valjevcima za markiranje. Staza počinje od samog asfaltnog puta kojim se na Divčibare dolazi iz pravca Valjeva/Mionice, i postoji tabla na putu. Kažu ’uočljiva’, ali podrazumeva se da je uočljiva pešaku koji se kreće bankinom, iz vozila u pokretu teško da ćete je uočiti… Vozilo je bolje da ostavite na odmorištu ukraj puta, onom gde je česma, tj. izvor Sv. Petke, gde uvek ima parkiranih kola vikendaša koji tankuju vodu u balone…
Odatle idete nizbrdo nekih 200nak metara i tu se vidi ova tabla:
Slika

15 minuta? :think:
E sad, par napomena koje vam mogu ’srušiti sneška’… ili ne :mrgreen:

Zbog strmine terena, celokupna slika vodopada može se videti samo iz daljine, i to uglavnom kada nema lišća – ovde je šuma bukova, pa shodno tome možete planirati dolazak od jeseni do ranog proleća ukoliko biste da izbegnete lišće. Naravno, i sneg ili ozbiljnije blato takođe su za izbegavanje.
Slika

Slika

Slika


Kahm… rekoh, strmina… Kad priđete, šacnite početak staze. Ako vam se učini previše teško, razmislite o odustajanju, jer - kako silazite naniže, biva još strmije. Dužina staze do ispod samog vodopada je svega oko 800m, ali je visinska razlika ozbiljna. Par fotki na kojima treba obratiti pažnju na ugao pod kojim raste drveće:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Ispod samog vodopada je ovako
Slika

Slika

Slika

Slika


Malo poizdalje kad se fotka, donekle možete steći sliku – gornji deo vodopada počinje sa najniže tačke gde se vidi nebo.
Jedna, radi poređenja razmere celog prostora
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Maj 2021, 22:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Od ovolikog pisanija, još ne pomenuh najviši vrh Divčibara?
Kakav propust…

Legendica o tome kako je dobio ime:
Kažu, nekada davno, pre nego što je Dušan postao car, zarati sa Mađarima.
Pokrenuo se iz svog Prizrena i doveo vojsku čak ovde. Tabor je napravio baš ovde na najvišem vrhu, da bi imao pregled nad bitkom u dolini. Kad je glasnik doneo vest o pobedi, Dušan sa svitom siđe u tvrđavu Bela stena, na padini Maljena, poviše sela Krčmar. Tu izvrši smotru vojske, i vrati se za Prizren.
Najvišem vrhu ostade ime Kraljev sto.

Tvrđava Bela stena odavno je razrušena, i njeni ostaci još su vidljivi kod pomenutog sela (ono je ukraj samog puta koji od Mionice vodi na Divčibare.
Ovo je bila pogranična trđava prema Ugarskoj koja je postojala još u vreme Nemanjića, a razrušio ju je Mahmud-paša 1458. godine. Postojala je tvđava sa podgrađem, jer dužina zidova iznosi 70-80 metara. Pored zidova danas se može još videti jedna kula i na njoj kamena kapija.

A otkuda selu baš to ime?
Paaa, nalazi se na Krčmarskoj reci?
Ok, a otkuda reci baš to ime?
Legendica još jedna, a lokalci tvrde da je čista istina: tu negde, u samoj reci, bila je nekad neka velika putnička krčma (mehana), koju je držala krčmarica Mara, ma znate ona što se peva u narodnim pesmama? E, baš ta krčma i baš ta Mara! :D

U dnu sela je stara crkva, koja je pod visom Orlovcem. Za zidanje crkve narod kazuje ovu priču: U ovom selu često se zadržavao Kraljević Marko, gde su kao uspomena na njega ostali Markovi Čanci na Peharu, za koje se tvrdi da ih je Markov Šarac iskopao kopitama, kad mu se gospodar žedan nije mogao napiti vode, jer voda nije imala gde da se zadrži. U selu jedanput zanoći u mehani krčmarice Mare Markov brat Andrija, i, kad se opio, Mara nagovori neke svoje ljude da ga ubiju. Čuo Marko da mu je brat poginuo, pa dođe u Krčmar, Maru ubije i sve što je njeno rasturi i rasproda. Onda ode turskom caru i od njega dobije ferman da zida crkvu. Na mestu gde je ukopao svoga brata Andriju sazida crkvu, ali je sa sobom doneo sav materijal, pošto u ovoj pustinji onda nije bilo žive duše. Predanje kaže da je i danas grob Andijin u sarkofagu u desnom zidu crkve.

Turističke informacije kažu i: Tu se još mogu videti i tragovi borbi vođenih tokom Kolubarske bitke, koja je trajala od 16. novembra do 15. decembra 1914. godine, a očuvani su i delovi rovova.
Baš lepo. A gde? Uputstvo, tabla, putokaz, gps lokacija? :snooty:
Nekako, ne umemo mi…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Petak, 28 Maj 2021, 23:08, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Maj 2021, 23:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dobro, to smo apsolvirali.

Vedar dan, pravi momenat da se pođe na neki vidikovac?
Kraljev sto, logičan izbor.

Slika

Slika

Slika

Ponosnih 1104m, krov Divčibara, zapravo cele planine Maljen, i sa ovog mesta puca pogled na Srbiju, sa 3 strane.

Na četvrtoj je, 'na vrhu svih ovih vrhova’ – radar. Vojni.
Slika

O njemu ću još koju reč.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 29 Maj 2021, 00:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ovaj radar, koji se (jedva) vidi na gornjoj slici tik poviše krošnji, je svega dvadesetak godina star. Kako to ako je ovaj vrh na tako povoljnom mestu i sa njega se vidi pola Srbije?

Evo kako: proleća nesrećne ’99. godine, čim je počeo Treći svetski rat bombardovanjem Srbije, a pre nego što je prešao u fazu ’Silent weapons for quiet wars’, prethodno radarsko postrojenje na ovom mestu je, kao i većina ostalih iste namene, razbucano ’pametnim’ nato samonavodećim raketama koje targetiraju aktivne radare.

Radari su, kao što znamo, nebeske oči. Neophodne svakome ko se brani od vazdušnih napada.
Da li nam je uništenje ovih ciljeva nanelo štetu? Naravno da jeste.
Da li nam je to bio totalni hendikep? Naravno da nije.
Imali smo mi još tih andrmoljaca, i to pokretnih. Cvrc.
Ali imali su i oni još raketa.

Pa, mi smo onda te svoje prenosive andrmoljce vozikali po svojim vrškim čukama, koje su radarskim andrmoljcima neophodne kao lokacija za osmatranje. I morali da ih uključujemo ’intervalno’. U nepravilnim intervalima. Da ih ne bi locirale one pametne samonavodeće…

Borcima koji su se bavili ovim osmatranjem sve vreme su glave bile u torbi u ovoj nenormalnoj, bolesnoj igri ’žmurke’…
Znali su to.
Većina ih je, Bogu hvala, preživela. Neki nisu.
Možda nisu na vreme isključili uređaj.
Možda se nisu dovoljno brzo premestili na rezervnu lokaciju.
Možda su previše često koristili isti položaj.
Možda samo nisu imali sreće.
Možda im je tako bilo pisano…

Kod vrha Kraljev sto nalazi se i spomenik dvojici od tih branilaca koji ostadoše tu…
Slika

Slika

I kapelica, do koje smo stigli baš na 1. maj, dan uoči Vaskrsa. I onda…
Slika


Bili su poručnici. Tek završili škole.
Bili su srpski ratnici.
Slava im.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 29 Maj 2021, 00:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Do vrha Kraljev sto iz centra Divčibara (što je, naravno, kod crkve), za svega 200 kinti po glavi, vozi jedan od onih simpatičnih turističkih vozića koji izgledaju kao sa karusela da su sišli.

Do spomenika braniocima vozić ne ide. To ne spada u turističke atrakcije. Verovatno se misli da bi pominjanje takve teme 'pokvarilo raspoloženje' posetiocima?

No, uvek možete izabrati da se vozite samo u jednom pravcu, pa da samostalno prošetate nazad i usput odate poštu našim braniocima.
Od vidikovca do centra ionako ima svega 4km, i to većinom nizbrdo.
Ako vas ne mrzi.

Ili možete doći svojim kolima, na magistrali postoji putokaz za skretanje.
Ako vas ne mrzi.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 29 Maj 2021, 20:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, nadam se da ste spremni sad da krenemo malo u avanturu?

A kakva bi to bila gorska avantura ako nema istraživanja… (Dobro, istraživali smo pre izvesnog broja godina, a od tada naovamo samo ’obnavljamo gradivo’ kako ne bismo zaboravili :) )

Dakle: neobeležene staze, malo ’kanjoninga’, spuštanje niz i veranje uz stene?
Brčkanje bosih noga u jezercetu ispod vodopada?
I mislila sam da će vam se svideti ta ideja :D


Najpre ću reći da mi ni do danas ne znamo (a i ne raspitujemo se više, jer volimo misterije :lol: ) da li je ta voda zapravo Bukovska reka na samom svom početku, ili tek neka njena pritoka, ali je svakako jedan od magičnih prizora i skrivenih bisera ovog dela planine.

Kad se dođe do tog potoka, predeo je još uvek prilično pitom. Voda teče usekom, da, ali korito rečice nije naročito strmo, iako strane useka povremeno zaista jesu.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 29 Maj 2021, 20:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A onda se dolazi do ’našeg’ vodopada, koji je visok oko 3m (možda i malko više), i u podnožje se silazi niz jednu glatku stenu sa prilično ozbiljnim nagibom, u kojoj je, ko zna kad, neki istraživački nastrojen (i ispravno gorskim alatom naoružan) planinarski duh cepinom uklesao rupu taman dovoljnu da se uglave prstići desne noge, čime je omogućio silazak i penjanje besprekornom primenom principa ’tri tačke oslonca’…

Slika

Slika


Ispod vodopada je, kako je i red, jezerce sa strateški raspoređenim kamenim gromadama na koje se lepo može sesti?
Momentalno izuvanje i potapanje prstića u bistru hladnu vodu… nirvana…
Slika

Slika

Kamenje koje se kotrlja koritom tog potoka (rolling stones? :lol: ), dok je mokro, ima onu neverovatnu malahit-zelenu boju, prosto da se čovek zapita… Međutim, ipak ne. Kad se osuši, sasvim je neinteresantno olovno sivo, za razliku od malahita koji bi i dalje bio zelen.

Pa zaista, ne možemo samo da sedimo i kiselimo noge u potoku, mora još maaalo nizvodno da se prođe, zar ne?
Slika

Slika

Slika


I onda, naravno nazad...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

... kao što svi istraživači znaju – iz slobode i uzbuđenja osećaja ’da su svi putevi otvoreni’, nazad u uokvirenu stvarnost svakodnevice…
gde se najbolje planiraju nove avanture ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 08 Septembar 2021, 10:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I, najzad evo i fotki avgustovskog boravka na ovoj planini, pa ako imate 2,5 minuta i nešto volje, izvolite u šetnju :D


_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 11 Septembar 2021, 12:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Prikazala si sve ono sto volim na Divcibarama! Hvalaaaa! :ljubac: :romance-grouphug:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 10 Oktobar 2023, 17:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Evo malo da dopunim temu svežim sličicama. Moram reći da mi je Tara no.1 ali su mi se i Divčibare izuzetno dopale :) Prednost je što su mnogo bliže. Za nešto više od 2h smo stigli iz Novog Sada.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Šetne staze su dobro obeležene, nisu jako zahtevne i fo njih se relativno brzo stiže iz centra (ako vam je to polazna tačka).
Ima i posebnih staza za brdsko-planinski biciklizam.

Slika

Slika

Slika

Slika

Ono što je bitno su vam već rekle Zmaja i Jack pa ja tu nemam šta puno da dodam.
Priroda je fantastična, za celodnevnu šetnju je milina. Ponuda smeštaja je raznovrsna. Imate gde sesti i ručati. Cene su ok ali klopa i nije nešto posebno. Ili je možda u sezoni bolje. Mi smo bili sredinom septembra i nije bilo puno ljudi. Sve u svemu, zadovoljni smo se vratili kući i sigurno ćemo otići još koji put. A pre toga ću konsultovati Jack da mi pokaže kako se do još nekih mesta stiže pa i da popijemo kafu u njenom dvorištancetu :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 76 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.