Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:10

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 15 Oktobar 2014, 10:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Prelepo :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Oktobar 2014, 17:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Evo i par zimskih slika, zna na Staroj Planini baš surovo da bude.

Slika

Slika

A sada na forumu vidim i da je moguće da sam se nekim od vas i sudarao po krovovima na planini.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 03 Mart 2016, 15:56 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Ovde sigurno nismo jer se još nije ni počelo sa iskopom

Slika


a ovde je sve moguće :D

Slika

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 03 Mart 2016, 16:12 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Par fotki iz perioda izgradnje hotela, ali ne i pristojnog puta do njega

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 03 Mart 2016, 16:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Wow, kakve fotke! :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 03 Mart 2016, 19:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:op-op: :bravo: za slike!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 26 Avgust 2019, 18:51 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Ponedeljak, 26 Avgust 2019, 18:46
Postovi: 1
Pol: Bata
Pozdrav svima,

Planiram neko kampovanje i uspon na babin zub i midzor.

Interesuje me da li neko zna gde je tacno ovo mesto sa slike:

Slika



Vidim da dosta ljudi kampuje upravo tu i deluje kao idealno mesto. Interesuje me gde je tacno ovo mesto i koliko je udaljeno od planinarskog doma babin zub?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 31 Avgust 2019, 12:32 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Uopšte nisam siguran ali mi deluje da je eps-ov hotel ispod najveće od stena koje se vide i koje su ( gledajući fotku ) na 2 sata ( 60 stepeni ) u odnosu na grupu sa šatorima.
Kako se ovde dolazi ne znam.
Ako sam u pravu na sred fotografije ( levo od stena ) bi trebala da se vidi žičara a ja je ne vidim.

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 08 Maj 2021, 12:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Postpraznične neradne dane iskoristio sam za izlet do Stare planine. Pre par godina sam poslom često išao do ove planine ali sa knjaževače strane i do Jabučkog ravništa, a sada sam hteo da vidim lakše dostupan i manje naporan deo sa pirotske strane.

Da se prekrati put napravio sam par pauza, a prvu u varoši Knjaževac. Ovaj deo puta preko Sokobanje i nije baš najbolji pa je bolje ići autoputem i preko Svrljiga ako baš želite da vidite i ovu varoš.

Mnogi putopisci koji su prolazili kroz Knjaževac ostavili su brojne podatke. Jedan od zanimljivih podataka je da se Knjaževac ranije zvao Gurgusovac po golubovima „gurgusanima“, koji su živeli na ovom području. Zato nije čudno što su golubovi i simbol grada.
Još jedno obeležje grada je bila i Gurgusovačka kula, nekadašnji zatvor za protivnike tadašnjeg režima. Gurgusovačku kulu ili kako je još bila poznata „Sprska Bastilja“, srušio je i zapalio Miloš Obrenović 1859. godine. U Miloševu čast, Gurgusovac tada dobija ime Knjaževac. Danas, Knjaževac imam preko 30,000 stanovnika zajedno sa 85 sela koja pripadaju teritoriji ove opštine.

Još jedno obeležje po kojem se izdvaja Knjaževac jeste Stara Čaršija. Staru Čaršiju činile su zanatske radnje i zanatlije i ona i danas predstavlja najprepoznatljiviji deo varoši. Stara čaršija se sastoji iz gornjeg niza objekata koji datiraju iz perioda Turske vladavine i donjeg niza koji je nastao nakon oslobođenja. Objekti gornjeg niza su bili sa starijim zanatsko trgovačkim radnjama, dok su objekti donjeg niza u prizemlju imali lokale a na spratu stambeni prostor.

U samom centru nalazi se i Spomen-park koji predstavlja spomenik Timočanima palim u ratovima.

Nekada su Knjaževac zvali “Srpskom Venecijom“ i “Malim Parizom“ zbog sedam mostova koji su premostili obale Svrljiškog i Trgoviškog Timoka. Najpoznatiji i najslikaniji je takozvani “kameni most“ u centru grada. Projektovao ga je inženjer Borivoje Radenković 1913. godine. Sa rasponom od 30 metara, bio je to najveći most te vrste u Srbiji. Uz reku postoji šetalište sa kafićima.

Slika

Slika

Slika

Druga pauza bila je u selu Donja Kamenica i poseta crkvi Presvete Bogorodice. Crkva je veoma originalna i po svom živopisu i arhitekturi. Dugo privlači pažnju naučnika i istraživača, pa ipak, do danas se ne zna tačno da li pripada trinaestom ili četrnaestom veku, da li je bila bugarska ili srpska. Kao i svakoj crkvi postoji freska ktitora koji drži model crkve i kao ktitor je potpisan Mihajlo. Neki misle da je reč o bugarskom caru Mihajlu III Šišmanu ali su ispisi na grčkom jeziku što nije u skladu sa sličnim bugarskim crkvama. A postoji i mišljenje da je crkvu sagradio veliki vojvoda despota Lazara Brankovića, Mihajlo Anđelović. U svakom slučaju, ikonografski i stilski izdvaja se od drugih crkava na prostoru čitavog Balkana, a neke od fresaka su jedinstvene u srpskom srednjovekovnom slikarstvu.

Crkva se nalazi logično u centru sela pa je poseban doživljaj i što su se u porti skupili seljani pa smo posluženi farbanim jajima, pecivima i kolačima. Da je bilo više vremena možda bi priča otišla i u drugom smeru.

Slika

Slika

Slika

Kako se približavate obroncima Stare planine shvatate zašto je doživljajaju kao poseban dragulj prirode. Po starom imenu ove planine, Balkan, je i Balkansko poluostrvo dobilo naziv. Veći deo planinskog masiva se nalazi u Bugarskoj.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 08 Maj 2021, 13:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Prva lokacija koju sam obišao je i vodopad Bigar. Zanimljivo je da se trećina ukupnog broja vodopada u Srbiji nalazi se na Staroj planini. Na vodopadu Bigar, voda se preliva preko lakog rupičastog kamena (bigra), po kome je i dobio ime. Voda sa ovog vodopada se može koristit za piće. Bigar je do nedavno bio malo poznat široj javnosti. Iznad vodopada, sakrivena u gustom rastinju, nalaze se mala krečnjačka jezerca neobične plavo-zelene boje. Do njih se može doći kada se ispred vodopada skrene desno na zemljani put prema manastiru ili ako se od vodopada peške krene uzvodno uređenom pešačkom i biciklističkom stazom. Na mestu, koje narod ovog kraja zove "ludo vrelo", ispod kaskadnih jezera, nekada je žito mlelo dvanaest vodenica.
Ispred vodopada postoji mali uređen parking, nekoliko tezgica koje prodaju domaće proizvode (zimnicu, kačkavalj, rakiju) i magnete. Ljubazni prodavac nas je uputio i ka kaskadnim jezerima ali nas je po dogovoru čekao vlasnik apartmana u Pirotu pa je to ostalo za neki sledeći put.

Slika

Prvi utisak o apartmanu je da su skuplji i slabije opremljeni nego apartmani u kojima sam boravio u Subotici ili Nišu. Ali i da su popunjeni skoro tokom cele sezone, prethodnih godina pretežno bugarskim gostima, a u ovim korona godinama našim turistima. Kako su se praznici završavali dobio sam mogućnost da ostanem duže u apartmanu i da obilazak Stare planine podelim u dva polu-dana.

Vodopad Tupavica jedan je od najuslikanijih vodopada na Staroj planini. Posebno je lep u proleće i kasnu jesen, kada je i velika količina vode koja se sliva sa okolnih vrhova. U toku zime, dešava se da se vodopad zaledi, kao i ostali vodopadi na Staroj planini što je verovatno sjajan prizor. Visine je oko 15 metаrа i nаlаzi se u neposrednoj blizini selа Dojkinci. Od poslednjeg objekta u selu, planinarskog doma, udaljen je 4,5 km. Put do vodopada šumskim putem obeležen je pešačkom signalizacijom, bez većih uspona i nije potrebna neka velika fizička kondicija. Verovatno se autom može doći i bliže vodopadu posebno u letnjim sušnijim mesecima, sada je bilo deonica sa rupama ispunjenim vodom i potoka koji presecaju put.

Naravno da je bilo posetilaca i sam dolazak do podnožja vodopada je uskom stazicom tako da nije baš lako da se slikate tako da budete sami u kadru. Postoje nekoliko venjaka sa klupama tako da se može napraviti i piknik.

Slika

Slika

Slika

Slika

Iako ima sve više turista sela su i dalje autentična, tek na nekoliko kuća ima natpisa da se izdaju sobe ili prodaju domaći proizvodi. Stara planina je nekada bila poznata po velikim stadima ovaca, a danas ih ima mnogo manje.

Slika

Slika

Slika

Pećinska crkva Svetih Petra i Pavla se nalazi pored sela Rsovci, smeštena u kameniti deo brda Kalik. Crkva je podignuta u 13. veku. Smatra se da je ova neobična crkva sagrađena i oslikana od strane isposnika koji su u ove krajeve došli iz Sinaja. Ova crkva je jedinstvena po freski kakva ne postoji u Hrišćanskom svetu. Na severnom zidu ovog svetilišta nalazi se freska Isusa Hrista, jedinstvena u hrišćanstvu, poznatija i pod imenom Isus Mladenac. Zanimljivo je to što na njoj Isus oslikan kao mlad i ćelav zbog čega je poznata i pod imenom „ćelavi Isus“. Dodatno je obučen u plašt koji liči na budističke monahe i ima podignuta tri prsta.

Koliko turizam može da menja neke stvari pokazuje i ova crkva, do pre desetak godina bila je zapuštena i nepristupačna. Na inicijativu građana i udruženja izgrađeno je stepenište, prilagođeno za starije ljude, zasađeno drveće, za najmlađe su postavljene ljuljaške i klackalice, a izgrađen je i senik sa stolovima i klupama, čak i toalet.

Brdo Kalik u kome se nalazi ova crkva puno je otvora i pećina. U nekima od njih gnezde se divlji golubovi, a po Visočkim selima pronosi se legenda da je u jednoj od mnogobrojnih pećina pohranjeno blago. Bugari govore o bogatstvu popa Martina, a naše legende se vezuju za Vojvodu Martina, koji je novac sakupljao za otkup svoje mlade žene, koju su oteli hajduci.

Slika

Slika

Slika

Rosomački lonci je jedan od naziva za kanjon Rosomače. Rosomača pravi neobičan kanjon slojevitih ivica, u kome se nalazi više proširenja sa virovima koja podsećaju na kotlove ili lonce, po čemu je kanjon i dobio ime. Kanjon se još naziva i Rosomačko grlo ili Slavinjsko grlo.

Dugačak oko 500 metara, širok ne više od 5m (ponegde i manje od 1m) i uz to relativno male dubine od samo par desetina metara, ovaj kanjon definitivno ne spada u one koji se ističu svojim dimenzijama. Ali je lepo za videti i slikati, a u letnjim mesecima se kanjonom može i preći iako temperature vode nikada nije iznad 15 stepeni. Ispred samog lokaliteta nalazi se proširenje sa starom vodenicom i klupama.

Do Rosomačkih lonaca se stiže iz sela Slavinje, postoji dobro obeležena tabla i proširenje za parkiranje par automobile. Od tog mesta lokalitet je udaljen oko 1,5 km i ovo je definitivno bila šetnja u kojoj sam najviše uživao. Staza je dobro obeležena i ne postoji opanost da ćete se izgubiti.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Vidikovac Kozji kamen nalazi se na 1.180 metar nadmorske visine, pruža se neverovatan i nezaboravan pogled na Zavojsko jezero, Srednji Visok i meandar reke Visočice. Na oko 18 km od Pirota, na putu za Rsovce postoji tabla sa oznakom planinarske staze, a verovatno će biti i već parkiranih automobile. Staza je dugačka oko 3,6km i svakako je najzahtevnija kojom sam prošao ovoga puta. Postoji nekoliko uspona i nizbrdica, hodanja preko kamenja (nije čudno ni što se zove kozji kamen zar ne) i potrebno je oko sat vremena. Ali nije ništa strašno i na stazi smo sretali i dosta porodica sa malom decom, a čak i jednu gospođu koja je krenula biciklom.

Pogled se pruža na celo Zavojsko jezero, kao i meandre Visočice na mestu gde se uliva u jezero, pored sela Pakleštica. Na samom vidikovcu postoji nekoliko klupa a livade na putu su idealne za predah.

Verovatno u selima postoji neka prodavnica mada ih ja nisam primetio tako da nije loše da sve ponesete sa sobom. U selu Vrelo postoji lep restoran, a čitao sam da je tamo i najbolje iznajmiti smeštaj odnosno da su u ovom kraju najdalje otišli u razvoju seoskog turizma.

Slika

Slika

Slika

Slika

Na levoj obali reke Jerme, nedaleko od sela Poganovo, nalazi se manastir posvećen svetom Jovanu Bogoslovu. Narodna tradicija postanak ovog manastira vezuje za svetog cara Konstantina i njegovu majku Jelenu. Po tom predanju manastir je nastao 1130-te godine. Međutim novija konzervatorska istraživanja ukazuju da je verovatnije manastir podignut 1395. godine, kao zadužbina srpskog plemića Konstantina Dejanovića Dragaša i njegove supruge Jelene. Konstantin Dejanović bio je sestrić cara Dušana i velmoža koji je upravljao delovima današnje Makedonije, jugoistočne Srbije i jugozapadne Bugarske.

Manastir je posedovao izuzetnu dvostranu ikonu sa predstavom čuda u Latomskom manastiru sa jedne strane i likovima svetog Jovana Bogoslova i Presvete Bogorodice sa druge. Ova ikona je nastala krajem XIV veka i bila je dar vizantijske carice Jelene, u znak sećanja na oca Konstantina. Ova ikona je zajedno sa ikonostasom velike umetničke vrednosti, koji potiče iz 1622. godine ukraden od strane bugarske okupatorske vojske i odnešen u Sofiju. Danas se čuva u nacionalnom muzeju u Sofiji.

Zbog same lokacije manastira i teške pristupačnosti, manastir nikada nije rušen i pustošen. Do 1927. godine, nije postojao ni jedan prohodni put do manastira, jer je kanjon reke Jerme u potpunosti bio neprohodan.

Razlog što sam posetio ovaj manastir je jer moja porodica slavi svetog Jovana Bogoslova, a manastir je poznat i po melemima koje proizvode monasi i postoji prodavnica sa dosta proizvoda na bazi meda i trava, kao i vino i kačkavalj.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 08 Maj 2021, 13:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ja nekada ovakve avanture zovem instagram putovanja jer krenem sa ciljom da se vidim nekoliko lokacija, napravim par fotografija i idem na drugu lokaciju. Naravno da mi prijaju, preći 15-20km dnevno u divnoj prirodi i na čistom vazduhu je sjajno, posebno zbog posla koji traži višesatno sedenje. Ali nije to pravi boravak na planini kada je dovoljno samo da šetate, da na nekom proplanku napravite piknik.
Jako mi se dopalo i uskoro ću da ponovim i da vidim još neke lokacije. Trenutno je veoma loša deonica puta od planinarskog doma i ski staze Basarski kamen pa do sela Viskočka Ržana u dužini oko 15km, a najgora je situacija u selu Rsovci gde uopšte nema asfalta. Dobra stvar je da se radi ta deonica, na putu ima mehanizacije, a mimiolazili smo se sa kamionima koji su dovozili materijal.
Nisam se raspitivao za cene smeštaja u nekom od sela baš na obroncima Stare planine ali sigurno ima smeštaja jer sam sretao izletnike i recimo planinarski dom u Dojkincima je bio pun.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 08 Maj 2021, 20:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Neka je i instagram putovanje, ima Srbijica mnoštvo kutaka u koje treba zaviriti. Pa onda birkati gde želimo na duže

Fotke :clap: i :romance-hearteyes:
ali ova:
VlaMar je napisao:
Slika


... duplo :romance-hearteyes: :romance-hearteyes:
Odavno već želim tamo da doskitam, pa se nekako ne potrefi...

Hvala ti za ovaj prikaz.
Čekamo i nastavak :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Maj 2021, 02:06 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala, Vlado, za ovu pricu i slike, narocito sto su moji, po mami, iz Knjazevca i okoline! :ljubac: :romance-grouphug:

:bravo:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.