Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:41

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Jul 2019, 17:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dobro, svi znamo da car Lazar nije bio car nego knez (jedini srpski car je bio Dušan), ali nas to ne ometa da ga carem i smatramo i nazivamo. Shodno tome, njegova prestonica, Kruševac, jeste i biće carski grad :D

Ekipa mala ali odabrana, u sastavu: Pef, Jack, Milenaidaki i VlaMar, uputila se prošle, sunčane, subote ponovo malo na jug.

Slika

Datum je imao samo posredne veze sa izborom destinacije, jer nije bilo izvodljivo putovanje na sam Vidovdan, koji za ovaj grad ima posebno značenje, ali se jesmo nadali da uhvatimo bar odsjaj te atmosfere proslave bitne godišnjice nacionalne istorije. Dan kada je jedan moćni srpski vladar izabrao odlazak u carstvo nebesko, umesto da sklopi povoljan zemaljski dil.

Avaj...

Značajni datumi srpske istorije nisu trenutno naročito popularni.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Jul 2019, 17:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, sad, emotivni razlog naše želje da posetimo ovaj grad je taj što u njemu živi jedan dragi drugar sa ovog foruma, koga smo svi želeli da vidimo i uživo, i da provedemo neko vreme zajedno: Del Boy, jedan dodatni virtuelni :ljubac: i :romance-grouphug:

Del je rado pomagao u organizaciji i slao nam neke interesantne linkove (za koje se nadam da će ih i ovde postaviti, gde bude smatrao za pogodno mesto :D ).

Ne mogu a da ne primetim sledeće: ovo nam je treće putovanje u neki grad gde imamo ’insajdera’, i svaki od njih se isprva totalno začudio šta nam bi da izaberemo baš taj grad gde nema ništa da se vidi...? Pa još i oduševljeni što dolazimo...

Nadam se da nakon završetka naših putopisa biva malo jasnije – svi naši gradovi i varoši su zanimljivi, i u njima ima mnogo stvari koje uzimamo zdravo za gotovo i ne smatramo vrednima, dok ih ne pogledamo nečijim tuđim očima.

Dakle, zavalite se u svoju udobnu foteljicu i pogledajte Kruševac našim (oduševljenim) očima.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Jul 2019, 17:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ako dolazite autoputem iz Beograda, isključenje je na oko 172 km (ako laže Mišelin, lažem i ja). Putarina je 580 dinara.

Kad se isključite, setite se da smanjite brzinu i držite se propisa, jer ima tu i tamo instaliranih patrola za uzimanje harača.

Elem, desetak kilometara dalje, pre nego što stignete do samog Kruševca, uz sam put je jedna srednjevekovna znamenitost, intrigantna, ali nažalost – zapostavljena.
Ispravka: nije baš uz sam put, ali postoji putokaz i postoji asfaltni put (prilično strm i prilično uzan, ali u sasvim upotrebljivom stanju) do nje...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 00:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kula Todora od Stalaća

Ovaj epski grad možete videti nešto iznad današnjeg sela Stalaća.
Zašto je epski? Zato što se pominje u čak dve epske pesme: Ženidba Todora od Stalaća i Smrt vojvode Prijezde. (Ne znam ima li korelacije :lol: )

Stalać se nalazi (danas) vrlo blizu ili na ušću dveju Morava, na izuzetnom strateškom položaju, petnaestak kilometara od Kruševca.
Kao grad-tvrđava, čija je osnovna funkcija odbrana Kruševca, pretpostavlja se da je sagrađen krajem 14. veka, kada se i prvi put pominje u pisanim izvorima. Naravno, Lazar ga je izgradio na ostacima antičkog grada – strateški položaj za kontrolu dolina sve tri Morave je i tada bio važan, ali o antici ćemo nešto kasnije.

Naravno da je sagradio i crkvu u blizini, od koje je danas ostalo samo zvono u crkvenoj porti na kome piše da je napravljeno 1384. godine u Milanu. Nismo je našli, ne bismo znali ni gde da tražimo...

Sama Todorova kula se nalazi na obroncima Mojsinjskih planina, gde se nekad nalazilo 70 srpskih manastira i crkava.

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 00:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nekada...

Nekada je reka tekla ispod samog grada, četvorospratna donžon kula, čiji su ostaci danas najuočljiviji na lokalitetu, možda je (a možda i nije) bila iznad same vode, ako je suditi po pesmi. Znamo da su Morave meandrirale, ali grad i sama kula ipak su prilično visoko na brdu, pa mi tu pomalo neke stvari nisu jasne, ali – nećemo zadirati u pesničku slobodu ;)

Nekada, Morava je bila ozbiljno plovna reka. Ispod ovog grada bila je velika luka, ostade reč da je i po stotinu šajki bilo usidreno tu. Morava je bila plovna... do Stalaća. Tu su lađe morale stati – otud i ime.

Sad malo legende, onako kako ja volim, iako je legenda vezana za kraj postojanja grada:
Da li je to bio baš Todor od Stalaća sa svojom ljubom Jelicom, ili ipak Prijezda i njegova Ikonija, priča kaže da su ovi glavni junaci zajedno sa kule skočili u smrt, radije nego da se predaju zlotvorima Turcima...

Znate već tu pesmu (a ako se ne sećate – potražite je), gde Turčin sultan traži ’tri dobra’ vojvodina, njegovog bojnog konja, britku sablju i vernu ljubu. Kada napokon uspe da osvoji grad, ipak ostaje praznih ruku, jer plemeniti vojvoda ubija konja, sablju lomi, a sa svojom dragom, držeći se za ruke, sa kule zakorači u večnost...

Dakle, 1413. godine, nakon opsade (pesma kaže tri godine dana duge opsade), Turci uspevaju na prevaru da uđu u grad i osvoje ga. Nisu ga samo osvojili, razrušen je u potpunosti, izvori još iz 1432. godine kažu da je ostao samo jedan zid i usamljena razrušena kula... Najverovatnije vrlo približno onome što se može videti danas.

Doduše, sada je vidljiv samo deo ruševina ’malog grada’ – unutrašnjeg rezidencijalnog dela, dok se ostaci ’velikog grada’ nalaze na prostoru koji je u nekom momentu nakon Prvog rata dodeljen ratnicima soluncima na korišćenje, pa je uglavnom preoran, dok je kamen iskorišćen za gradnju... А ispod tih njiva i danas su podrumi i lagumi...

Dakle, ne znam da li je stepen razrušenosti grada posledica besa turskog princa uskraćenog u nameri da se dokopa svega na šta je bacio oko, ili samo činjenice da je u ovom napadu turska vojska prvi put koristila topove, ali jedva da ostade kamen na kamenu...

Ako je suditi po pesmi, ni Turci nisu baš sjajno prošli u ovom poduhvatu.
Ljuto kune turski car Memede:
“Grad-Stalaću, da te Bog ubije!
Doveo sam tri 'iljade vojske,
A ne vodim nego pet stotina.”

U stvari, ovaj pohod na Srbiju nije vodio Mehmed, već njegov brat, Musa Čelebija. Svega četiri meseca nakon što je sa velikim gubicima osvojio i porušio Stalać, sultan Musa gine u bici kod sela Čamorlu, ispod planine Vitoše, u današnjoj Bugarskoj.
Tako je okončan sukob Bajazitovih sinova za prevlast, i Mehmed I je postao sultan.

A od velikog tvrdog grada Stalaća ostade da živi samo podgrađe...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 16:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, sad idu fotke!

Koliko da steknete utisak kako sve to izgleda.

Iz razloga uobičajene potpune zapuštenosti ovakvih mesta, blagovremeno smo zamolili našeg insajdera da nam proveri koliko je preporučljiv dolazak. Može se reći da smo imali sreću da je na lokalitetu na Duhivski utorak održana neka svečanost, pa je za tu priliku i trava bila pokošena.

Evo fotki koje nam je ljubazno poslao
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 16:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A evo i naših fotki...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 16:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Pogled naokolo...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 16:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Postoji tu izgrađen i nekakav objektić (u sivoj fazi i na sasvim bezveznom mestu), sa natkrivenim tremom, otprilike kao da je planiran za kafić. Nažalost, nije upotrebljiv za nešto konkretno, iako se ispod nadstrešnice nalaze i neke grubo tesane klupe... Nisam fotkala, možda je Pef - videćemo kasnije...

Turistički potencijal ovakvih mesta tu i tamo biva prepoznat, ali kad se stave na papir cifre neophodne za odgovarajuću restauraciju i eventualnu obnovu po PS-u, grandiozni planovi najčešće padaju u vodu... Takva je naša sadašnjost.

Jedini slučajni namernik osim nas beše...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Jul 2019, 16:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, silazimo lagano niz to brdo, natrag do puta kojim ćemo nastaviti za Kruševac...
Na samoj raskrsnici zamalo da dođe do bliskog susreta treće vrste... ali ne bih ovde o tome :mrgreen:


Još par reči o Moravama...
Jednom, nekog davnog leta :character-oldtimer: , kad smo bili klinci, doveo nas je ćale ovde gde se spajaju Morave. Jer ’ne mož’ Srpče da se ne obanja u Moravu’.
Ćaletova se ne poriče ;) Tako smo izgleda definitivno kršteni tek vodama triju Morava...

Mesto se zove Sastavci, iz sasvim očiglednog razloga. (U južnijoj varijanti: Sastavce)
Prilazni put je bio zemljani, poprilično izrovan traktorskim gumama i (blago rečeno) neravan.
Pamtim da su obale bile šumovite, reke toga dana pitome, i da smo se siti i izbrčkali i izigrali na osunčanom sprudu.

Kad sam spremala rutu za putovanje, nekako mi je bilo logično da pogledam i tu tačku, da usput navratimo ako se može. Gugl pokazuje da je put i dalje zemljani, vidim da je na samom ušću nekakva šljunkara, šta li, i da od šumaraka uz reke ne ostade skoro ništa...
Ima ’s one strane’ nekakav spomen park po imenu Sastavci, ali nemam pojma u kakvom je stanju, niti nađoh u spomen čega je podignut...

Naš insajder je, poznajući teren, savetovao protiv ove ideje, i mi poslušasmo.

A ja se nešto mislim: pa koliko može biti problematično ili skupo urediti izletište na ovakvom mestu?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Jul 2019, 17:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nazad u realnost - stižemo u grad.

Treba znati da centar grada ima zonirano parkiranje – crvenu i žutu zonu, sa različitim vremenima i svakako cenama. Ono što je meni bilo idealno – takođe imaju i varijantu dnevne karte bez obzira na zonu, u vrednosti od 150din. Plaćanje klasično – sms tablice na 9370.

Naš drugar nam je preporučio par zgodnih ulica u centru sa većom verovatnoćom nalaženja mesta (koje nećemo otkrivati :lol: ), ali se na kraju ipak parkirasmo u hladu slučajno uočenog dvorišta jednog solitera, gde se parking i ne plaća...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Jul 2019, 17:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Relativno smo blizu Lazarevog grada, navigacija pokazuje da ćemo pešačiti 15 minuta.

Usput, u bočnoj strmoj uličici, pažnju nam privlači jedna stara kuća, na kojoj su jasno vidljivi elementi ’stare slave’ iako deluje da je u prilično zapuštenom stanju.

Slika

Približavam se i penjem uz ulicu, kad mi pažnju privuku prelepi vatreni ljiljani duž cele te ograde... Nisam odolela da se ne popnem skroz do vrha, i snimim kuću ’anfas’.

Slika

Ovde se nažalost ne vidi najjasnije, ali dvorište se održava i ima dosta cveća – čak i oko samih ulaznih vrata.
Ne znam da li tu neko živi, ili da li se neko brine i o unutrašnjosti...

Silazim polako do drugara koji čekaju dole, i Pef nam saopštava da joj je jedan prolaznik rekao kako je to nekad bila najlepša kuća u gradu...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Jul 2019, 17:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nastavak šetnje, i stižemo do skvera tačno ispod našeg cilja.
Evo te Maslačak-fontane
Slika

(Nisam slikala sve na koje smo naišli, ali moram reći da su ovde taj domaći zadatak sa fontanama izgleda vrlo ozbiljno shvatili. Ok, fontane možda jesu nepotreban trošak ili veš-mašina za investicije, ali ove makar izgledaju... za razliku od nekih – koje nećemo pominjati :lol: )

Na toj raskrsnici je takođe i uređen cvetni natpis sa nazivom ove znamenitosti:
Slika

Drago nam je da smo stigli (a nismo se ni umorili), i krećemo lagano uz lepu kaldrmisanu uličicu, za koju smo pretpostavili da je pešačka, ali izgleda da ipak nije...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Jul 2019, 18:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Lazarev grad...

... je utvrda za koju se smatra da ju je podigao knez Lazar.
Verovatnije je da je grad podigao na već postojećem utvrđenju koje je dodatno proširio i ojačao, ali se pod imenom Kruševac (ili Šaren-grad, Aladža Hisar) prvi put u pisanim izvorima pominje u Lazarevo vreme.

Donžon kula, kroz koju - nađoh info - se i ulazilo u grad, je i ovde najuočljiviji ostatak utvrđenja. Zanimljivost ove građevine je da je ozidana oblucima, možda otud potiče taj šareni naziv...

Ispod same kule je jako lepa bašta kafića Porta, ali se ovaj put nismo tu zadržali...
Slika

Osim kule, ostao je donekle očuvan i istočni zid, kao i temelji nekih zgrada. Ceo kompleks je sada arheološki park, lepo uređen i odlično održavan.
Slika

Slikali smo i spomenik knezu Lazaru...
Slika

... kao i kulu iz malo drugačijeg ugla...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Jul 2019, 18:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Najočuvaniji deo grada, odnosno jedini zaista sačuvani deo, je crkva Svetog prvomučenika Stefana, u narodu prozvana
Crkva Lazarica

Po predanju, ovo je crkva gde se Lazareva vojska pričestila pred polazak na Kosovo.

Slika

Slika

Slika

Lazar ju je sazidao kao pridvornu crkvu u samom prestonom gradu, a posvećena je prvomučeniku Stefanu koji je svetac zaštitnik dinastije Nemanjića. Prvorođeni Lazarev sin poneo je ovo svetlo ime.

Po izgradnji nije živopisana, živopis je rađen tek polovinom 18. veka, ali od njega ne ostade ništa.
Slika

Slika

Gabariti ove crkve nisu veliki.
Unutrašnjost je sasvim svedena, skromna.
Ali njen značaj uveliko prevazilazi fizičku ravan i njenog i našeg postojanja.
Energija ovog mesta je od one vrste i one snage koja je ljudskim jezikom neopisiva...

Možda sam samo ja od takve fele da se lako zagrcnem pred ovakvim mestima, ne znam...
Znam da sam kružila okolo i dodirivala zidove, reljefe, taj kamen, ciglu, taj neverovatni hram iz mita i stvarnosti... fotkala detalje u želji da to nekako prenesem i u putopis...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Lični doživljaj je ipak nešto posebno. Ni sad ne umem da nađem reči...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.