Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:26

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Mart 2019, 09:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Ja nemam tako dobre slike, više sam uživala u trenucima kada saznajemo nešto iz istorije i još više u dobrom društvu. Veki je dobro rekla, mazila me je i pazila i ona i ostalo dvoje drugara, bilo mi je sve po volji. Ja sam se trudila da uzvratim istom merom! :romance-grouphug: Na kraju sam zaboravila na moj strah da putujem auto - putem kada padne mrak! :ljubac:

A sada da nastavimo opis našeg izleta u Nišu! :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Mart 2019, 17:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ćele kula

Znamo za ovo mesto.
Sigurna sam da smo svi bar jednom bili na ekskurziji, koja je u programu imala i dolazak ovde. A opet... Utisak koji ostavlja sada, na nas ovako odrasle, možda je čak i snažniji.
Priča koju znate, a koju svakako vredi pričati uvek iznova, glasi ovako:

Nakon Čegarske bitke, već pomenuti turski zapovednik Huršid-paša imao je ideju kako da jednim potezom postigne dve stvari: da se pred sultanom Mehmedom II dokaže kao uspešan vojskovođa, a i da utera strah u kosti pobunjene raje na takav način da im više nikad ne padne na pamet da se ikako bune, a kamoli drznu da podižu nekakve ustanke...

Uradio je sledeće – naredio je da se izginulim Srbima poseku glave, da se kože sa njih oderu, napune slamom i pamukom i pošalju sultanu u Stambol. A te glave, buntovne i nepokorne, naredio je da se uzidaju u kulu kvadratne osnove, koja je na kraju bila 4,5 metra visoka, sa svake strane je bilo po 14 redova sa po 17 uzidanih lobanja, što daje ukupan broj od 952 ljudske lobanje, čije su prazne očne duplje zurile na sve četiri strane kao opomena svakome da obori pogled i ćuteći trpi bez nade u spas...

Kula je podignuta na mestu nadomak grada, pažljivo odabranom, ukraj carskog druma za Stambol, na odmorištu ispred grada gde su svi putnici zastajkivali kod česme i pojilišta... Ovako odabrano mesto je garantovalo da će veliki broj ljudi (na prvom mestu trgovaca i putnika) videti ovu kulu, i da će, užasnuti ovim prizorom, širiti glas o turskoj sili i okrutnosti svuda gde nakon toga kroče. Ovakve priče bi sigurno uplašile običan normalan narod u toj meri da odustane od svake pomisli na dalji otpor, zar ne?

Međutim, ispostavilo se da je ova odluka ipak bila pogrešna, jer iz sveg tog bola i užasa ovaj narod uopšte nije reagovao na takav očekivani način. Možda što nije sasvim normalan, ili samo zato što nije običan... U svakom slučaju, Prvi srpski ustanak ugušen je 1813. godine, već sledeće je izbila Hadži-Prodanova buna, a godinu dana kasnije i Drugi srpski ustanak, no, to su već neke nove priče, o kojima sad nećemo govoriti.

Odmah nakon izgradnje kule, a i godinama posle, okolni narod je noću dolazio i skidao te kosti sa kule, kako bi ih dostojno sahranio. Nije ni bilo bitno što svoju braću i očeve nisu mogli prepoznati, svaki od tih junaka je bio i otac i brat i sin ovog naroda. Kosti koje su bile uzidane tvrdo ipak nisu mogli tako lako uzeti, a iz poštovanja nisu želeli da ih oštete, oskrnave, pa su ih ostavili tu. Deo ih je i stradao od izloženosti vremenskim uslovima, tako da ih sada ima 58.

Do oslobođenja Niša od Turaka (1878. godine) kula je bila otvorena, kao što rekoh - izložena zubu vremena i nevremena. Nakon oslobođenja, iste godine je ograđena i natkrivena. Zatim je, novcem prikupljenim dobrovoljnim prilozima naroda čitave Srbije, 1892. godine nad njom podignuta kapela koja i danas stoji, da čuva ovaj jedinstveni spomenik za decu koja će tek doći.

Bilo mi je drago da vidim da je donji deo zidova kule zaštićen staklom, a i da postoji zvanični vodič koji posetiocima može da ispriča sve ono što treba reći. Gostima se govori i na engleskom jeziku.
Ulaznica košta 200 dinara, radno vreme subotom je do 15h. Van radnog vremena ovog turističkog objekta ne treba dolaziti, jer ćete naći zaključana vrata.
Ovo je ipak jedna od naših svetinja, i dobro je što je čuvamo...

Razlog zašto se Prvi srpski ustanak često naziva i "revolucijom" je činjenica da su na oslobođenoj teritoriji ukinuti feudalni odnosi, a srpski seljak je postao vlasnik svoje zemlje. Ponosan i slobodan. Svoj na svome.
Čisto da se zna, jedino je Francuska pre Srbije ukinula feudalizam. Kada je 1835. godine izglasan Sretenjski ustav, za ondašnje vreme bio je toliko liberalan i demokratičan da je Austrija (u dogovoru sa ostalim silama) zahtevala njegovo hitno ukidanje, a ruski ambasador ga je čak nazvao "francuskim rasadom u balkanskoj šumi".
Da se podsetimo malo o tome ko je u Evropi slobodarska avangarda... Nego, i ovo su neke druge priče...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Mart 2019, 18:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Danas ovo mesto izgleda ovako

Slika

Slika

A unutra...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Tu je i lobanja za koju se smatra da je glava Stevana Sinđelića, jer je bila uzidana na vrhu ove kule, i lokalni sveštenik ju je uzeo kad se razlabavila u zidu i ostavio u amanet svojim potomcima da je čuvaju do dana kad sloboda bude najzad osvojena.

Slika

Unutar kapele je i spomen-ploča na kojoj stoje reči francuskog pesnika, akademika, putopisca i političara Alfonsa de Lamartina:

Slika

Na svom putu kroz Evropu sve do same Turske, prošao je i kroz Srbiju, i na tom putu je naišao i na ovu građevinu, bez ikakve najave i upozorenja. Iz daljine mu je izgledala kao obična bela mermerna kula, u čiji je hlad seo tog junskog dana da predahne i osveži se. A kada je podigao pogled, ostao je van sebe od čistog užasa nad tim prizorom, neizrecivim, neobjašnjivim, skoro pa nezamislivim... a tako neporecivo prisutnim...

Slika

Na svom putu prolazio je kroz celu Srbiju, upoznavao seljake koji su ga gostili u svojim skromnim kućicama, pričao i sa knezovima, hajducima i video da 'među njima ima veoma malo imovinske nejednakosti, a jedina raskoš je u oružju'.
1833. godine je u Parizu objavio svoje delo "Put na Istok", u kome je u poglavlju "Beleške o Srbiji", potresen ovim prizorom, napisao: 'Pozdravih okom i srcem ostatke ovih hrabrih ljudi, čije su odsečene glave postale kamen-temeljac nezavisnosti njihove otadžbine'.

Ovog slobodnog, sunčanog dana, očima i srcima pozdravismo ih i mi.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Mart 2019, 18:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ne bih imao šta da dopunim na opis koji je dala Jack.
U bukvalnom prevodu sa turskog naziv je kula od ljudskih lobanja (kelle kulesi).
Pozitivni utisci sa ovog obilaska su mi da je spomenik lepo održavan, da postoji kustos (čak smo se i malo iznenadili) koji će svakom posetiocu opisati kako je spomenik nastao i u kojim okolnostima, da ima pristojan broj stranaca.
Spomenik je takav da je nemoguće ne ostati pod utiskom. Uopšte ne mogu da zamislim koliko je to bila krvava bitka, prsa u prsa, kada je u jednom šancu poginulo 10 ili 20 hiljada ljudi (vojnika). Poruka francuskog pesnika mi se urezala u pamćenje, pitam se da li smo kao "deca" ovih ustanaka sačuvali uspomenu na to kako je izborena nezavisnost Srbije. I pitam se šta je to u ljudskom genu da može da čini ovakve užase kao što je izgradnja kule od ljudskih lobanja. I mislim da nema tu priče o veri ili narodu, razmislite i o razapinjanju na krst, spaljivanju na lomači, uzimanja skalpa...

Slika

Slika

Slika

Spomenik vojvodi Sinđeliću koji se nalazi u dvorištu kapele.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 20:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Prica o Cele-kuli mora da potrese coveka...ako je covecan...da se desilo bilo kom narodu, a ne kada je rec o tvom...kustos je ispricala kratku pricu, ali nam je oci ispunila suzama, a srca ponosom...zaista...meni i dusu- gorcinom i tugom, sto stotinama godina kasnije osecam da se nismo tim hrabrim vojnicima oduzili kako treba...da ih svojim pogresnim odlukama sramotimo i iskazujemo nepostovanje...a to nisu zasluzili...pokazali su nam kako se brani svoj narod i soboda...i izginuli u to ime...bilo mi je tesko da udjem u kapelu...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 20:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 20:43 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 20:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Cela prica o nastanku ovog zdanja mi je morbidna...ljudi koji na ovakav nacin plase i pokusavaju da unize drugi narod...okrutnost...svirepost...pitam se sta je u glavama takvih ljudi...bolest...potresena sam izasla odatle...

Na samom odlasku svratih do biletarnice...ta kucica je ujedno i suvenirnica...i interaktivna ucionica...sa monitorima...i toalet....on je zakljucan, ako ikoga zanima...morate na biletarnici da trazite da vam neko otkljuca...i onda ce vas, bar mene jeste, iznenaditi "cucavac", voda koja ne ide kako treba, nepostojanje sapuna i toalet-papira...i sve to u 21. veku...nedopustivo, ako mene pitate! Nekako mi se cini da to, na ovakvom svetom mestu, ne bi smelo da bude tako...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 21:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Pre ulaska u muzejski kompleks, da ga tako nazovem, trebalo je da doruckujemo...sendvic je ostao napola pojeden...vise nisam bila gladna...kako Jack rece, posle ovoga smo otisli na Cegar...a onda u centar grada...najpre smo prosetali Obrenovicevom ulicom...bilo je bas toplo, grad je bio pun ljudi...slikali smo se kod spomenika Kalci i Capi...pa resili da se, pre rucka, prosetamo po tvrdjavi...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 21:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Spomenik Stevanu Sremcu i Kalci posvecen je cuvenom srpskom piscu realisticnih romana s kraja 19. veka i njegovom prijatelju Kalci, koji je bio i lik iz njegovog cuvenog romana "Ivkova slava". Podignut je na mestu kuce Zivka Mijalkovica, bogatog zanatlije iz Nisa, poznatijeg kao "gazda Ivko". Stevan Sremac je voleo da se druzi sa "obicnim svetom". Inspiraciju je nalazio u niskim kafanama i zanatlijskim radnjama. U delima "Ivkova slava" i "Zona Zamfirova" opisao je vrline, strasti i govor ljudi sa juga. Bronzana skulptura koja prikazuje pisca, lovca Kalcu i njegovog psa Capu, delo je vajara Ivana Felkera.

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 21:26 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Obrenoviceva ulica je vekovima glavna zanatsko-trgovacka ulica, nastala u orijentalnom periodu, izmedju 15. i 17. veka, iz carsije na obe obale reke Nisave, oko drvene cuprije. U 18. veku ulica se razvijala i produzavala sve vise, od Niske tvrdjave preko raskrsnice kod Hizr-begove (kasnije Osman-pasine) dzamije, na poljskom putu koji je vodio na jug grada, ka brdu Gorica i selu Gabrovac.
Menjala je ime mnogo puta: Pokrivena carsija (u osmanlijskom periodu) ; Obrenoviceva ili Glavna carsija (u Kraljevini Srbiji, i Kraljevini Jugoslaviji) ; Pobede i Marsala Tita (u SFR Jugoslaviji) ; Obrenoviceva (u Republici Srbiji). Danas su u upotrebi nazivi Obrenoviceva ulica i Glavna ulica.

Slika

Slika

Slika

Spomenik oslobodiocima Nisa (1937.) zauzima sredisnji deo Trga kralja Milana. Delo je Antuna Augustuncica, poznatog hrvatskog i jugoslovenskog vajara. Na vrhu spomenika je konjanik sa zastavom, koja simbolizuje dolazak slobode, a u sredisnjem delu prikazan je Stevan Sindjelic u Bici na Cegru i Kole Rasic, koji poziva Nislije na ustanak. Spomenik je podignut kao simbol oslobodilackih ratova u vreme Osmanlijskog carstva i tokom Prvog svetskog rata.

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 21:30 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 21:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Spomen-obeležje najznačajnijem rimskom imperatoru Konstantinu, rođenom u Nišu gde je proveo i veći deo svog detinjstva, simbolično je podignuto na početku mosta na Nišavi koji vodi ka Tvrđavi. Spomenik prikazuje lik cara Konstantina i Hristov monogram, simbol koji mu se ukazao na nebu noć pre bitke na Milvijskom mostu (312.).
Spomen-obležje Konstantinu Velikom postavljeno je 3. juna 2012. godine, na dan Gradske slave Sv. car Konstantin i carica Jelena, čime je Niš ušao u red gradova od izuzetnog istorijskog značaja za razvoj hrišćanske religije.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 22:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa Niš ima sasvim ozbiljan šetački kej, na obe obale! Prelepo.
Hvatam ugao da uslikam tvrđavski most i tvrđavu a da se ne vidi bina montirana na drugom kraju mosta...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kude je taj Niš?
PostPoslato: Utorak, 26 Mart 2019, 22:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I zgradu Banovine u kojoj je danas i sedište Univerziteta, Regionalne privredne komore, i još svašta nešto...
U ovoj zgradi Pašić je 1914. primio austrougarsku depešu sa objavom rata.
Tu je takođe potpisan i sporazum o savezništvu sa Albanijom za prolazak naše vojske u povlačenju.
Sa njenog balkona su 1917. carevi Austrougarske, Nemačke i Bugarske posmatrali poslednju paradu svojih trupa pre svog grandioznog poraza...

E, smeta mi drveće, smetaju bandere (ne baš koliko su onima smetale :snooty: ), ali ipak nađoh čist kadar

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.